Marinarët e anijeve për lundrime të largëta “Oborishte” dhe “Murgash” ishin më larg atdheut në natën e Vitit të Ri

Foto: navbul.com

Ekuipazhi i anijes motorike “Oborishte” të Autoritetit Portual “Flota Detare Bullgare” (me kapiten Nikollaj Balltaxhiev dhe me kryemekanik Kallojan Tujkov) e priti i pari Vitin e Ri 2019. Kjo u bë në portin rus Murmansk tre orë para se tek ne t’i hapim shishet me shampanjë.

Ndërsa ekuipazhi i anijes motorike “Murash” (me kapiten Stojn Atanasov dhe me kryemekanik Valentin Gulpa), i cili është në portin e Meksikës në Paqësor Topolabampo, e përcolli i fundit vitin 2018.

Më afër Bullgarisë në natën e Vitit të Ri ishte ekuipazhi i tragetit “Heronjtë e Sevastopolit”, i cili në atë kohë lundronte në Detin e Zi midis portit ukrainas Çernomorsk dhe portit gjeorgjian Poti.

Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet fushata “Bashkë kundër dhunës në shkollë”

“Bashkë kundër dhunës në shkollë” është iniciativa e parë e madhe në programin e ri 5 vjeçar për bashkëpunim / 2018-2022/ midis Fondit të Fëmijëve të OKB-së dhe qeverisë bullgare, më konkretisht midis Ministrisë së Shkencës dhe Kulturës...

botuar më 19-01-22 2.39.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Përleshje dhe gaz lotsjellës në Athinë kundër Marrëveshjes së Prespës Qindra mijëra grekë për herë të radhës i thanë “jo” emrit “Maqedoni Veriore” në një protestë në Athinë. Sipas policisë pjesëmarrësit në aksion kanë qenë rreth 100 000,..

botuar më 19-01-21 3.32.MD

Vlladimir Persenski: Baxhot bullgare ofrojnë produkte cilësore, por shija e të rinjve është ndryshuar

Nga 14 janari janë në fuqi rregullat e reja për shitjen e produkteve imituese të bulmetrave. Ato duhet të shiten në banakë të ndryshëm, larg produkteve prej qumështit, kurse etiketa e tyre duhet të përmbajë informacion të shkruar me germa të..

botuar më 19-01-21 2.41.MD