Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Angell Kodinov

Angell Kodinov me dy medalje nga Kampionati Botëror i kajkut

Angell Kodinov fitoi medaljen e bronztë në disiplinën 200 metra kanoe për një person në Kapmionatin Botëror të kanoe-kajakut për të rinj në moshë deri më 23 vjeç në Rumani. Arritja e tij në këtë distancë ishte 39.947 sekonda. Ky është medalja e..

botuar më 19-08-05 12.26.MD

3 skuadra bullgare vazhdojnë në raundin e tertë të Ligës së Evropës

Kampioni i Bullgarisë “Lludogorec” u klasifikua për raundin e tretë të kualifikimeve të Ligës së Evropës pas fitores në teren të vet kundër islandezëve nga “Valur” dhe me rezultat të përbashkët prej të dyja ndeshjeve me këtë rival 5:1. “CSKA”..

botuar më 19-08-02 11.15.PD

Dy medalje për Bullgarinë nga Festivali Olimpik Rinor Evropian

Bullgaria i mirëpriti pjesëmarrësit e vet në Festivalin Olimpik Rinor Evropian në Baku, ku vendi ynë fitoi dy medalje. Valentin Andreev u bë kampion në hedhjen e çekiçit, duke arritur 82.72 metra, ndërsa Anastasia Balaban fitoi medaljen e argjendtë në..

botuar më 19-07-30 4.19.MD