Kryeqyteti Evropian i Kulturës feston sukseset e veta

Më shumë se 7 muaj në Plovdiv zhvillohet me sukses programi “Kryeqyteti Evropian i Kulturës – 2019”. Këtë të diel banorët e Plovdivit dhe vizituesit e qytetit festojnë përvjetorin e pestë të zgjedhjes së Plovdivit për qytet bullgar – kryeqytet të kulturës. Atmosfera festive ndihet në tokë, në ujë dhe në ajër. Në skenën muzikore afër lumit Marica do të kenë shfaqje këngëtarë të njohur bullgarë, si Mihaella Fileva dhe Grafa. Janë parashikuar dhe atraksione më të ndryshme sportive. Në ajër do të ketë akrobatikë ajrore me paragliderë dhe shëtitje me balonë. Në mbrëmje do të mbahet spektakli me piroteknikë dhe drita “Piktura e Zjarrtë, i cili do ta zbukurojë qiellin mbi Marica. 

Më shumë nga rubrika

Krijues bullgarë në ekspozitën “Mahatma Gandi-forca e së vërtetës”

Më 2 tetor mbushen 150 vjet nga lindja e Mahatma Gandit. Në lidhje me këtë më 17 shtator në galerinë “Oborishte 5” hapet ekspozita “Mahatma Gandi-forca e së vërtetës” në të cilën 20 piktorë dhe skulptorë të njohur bullgarë prezantojnë krijime të veta,..

botuar më 19-09-17 3.36.MD

Më shumë të njëjta, sesa të ndryshme: Sofja u gdhi me 30 kuti elektrike me elemente folklorike

30 kuti elektrike në qendër të Sofjes u gdhinë në ngjyra dhe forma. Ato janë pjesë nga projekti “Art4Diplomacy”, i cili bashkon krijime të artit nga Bullgaria dhe nga 30 shtete me misione diplomatike në vendin tonë. Ideja është e piktores së talentuar..

botuar më 19-09-16 4.00.MD

“Nga zjarri-zjarr” - festa të Qytetit të Vjetër të Plovdivit

Zjarri, i cili krijon ndjenjën e shtëpisë, do të lidhë në një fije të ngrohtë ngjarjet e festivalit “Festa të Qytetit të Vjetër”. Në prag të vjeshtës banuesit e qytetit Plovdiv do t’u japin jetë rrugëve dhe shtëpive në pjesën e vjetër të qytetit të..

botuar më 19-09-15 8.30.PD