На 24 октомври 1929 година в едно несъществуващо вече село се ражда момче, което кръщават Йордан. В литературата остава с фамилията Радичков, защото имало спор коя да бъде, тъй като съвпадала с тази на редактора...След това той става "кръстник" на много от новото поколение писатели...
Обич свързва в трайно приятелство писателят Йордан Радичков и художникът проф. Галилей Симеонов. Те поставят основите му още в Берковската гимназия. Приятелството им остава години след физическата смърт на писателя. Като абитуриенти не отишли на бала, но си обещали единият да напише романа „По коловоза”, а другият да го илюстрира. Така и не се стига до книга с точно това заглавие, но цялото творчество на Мъдреца от Калиманица е именно това, споделя неговият приятел днес.
И си спомня: " Йордан донесе от Сибирската тундра, че там един евенк му казал - няма да отговорим на въпроса дали има Бог. Има - няма, ние сме длъжни да живеем все едно го има!" И това ще ни направи много стабилни...
С какво остана Радичков след своята физическа смърт?
Йордан има едно малко и скромно завещание. Това е завещание на душата му. Йордан беше един много фин, един много деликатен човек и много мил човек. Това е един строителен материал на човек, който е погледнал дълбоко на живота. Такъв финес на такава селската душа. Той беше невероятно деликатен и завладяващ. Това ми стига, за да не се спъвам в живота...
Родното село на Венелин Захариев е на десетки километри от това на Радичков. Имат само 10 години разлика и затова и двамата са видели нещата, които описва. Разказва за Батозата и локомобила, с която навремето жънели снопите. Помнят и падналия американски самолет, който не успял да премине Балкана и паднал в селата заедно със 7 парашутисти. Направил е поне 50 картини по неговите разкази и 2 изложби, провокирани от творчеството на Радичков. "Всичко, за което говори, аз го виждах в детството и сега го виждам", допълва Вензах, в чийто дом се използват предмети на бита на около век.
"Дърво на живота" по теми от творчеството на Радичков направиха в Берковица, където е учил той, местните художници Чавдар Антов и Димитър Гоцак.
Заглавието е от разказ на Радичков. Увековечени са образите, с които Йордан Радичков разкрива посланието си за връзката на човека с природата - врабчетата, петела, козата. Колело от каруца напомня за цикъла на живота. Изобразени са Свети Георги Победоносец, който убива змея, включително черквата в родното село Калиманица, което вече не съществува на картата.
Родното село на Радичков - Калиманица, е изселено заради строителството на язовир "Огоста". Там остават недовършената църква, която местните хора с желание сами строили, защото нямали храм ...
Остава и вековният дъб, под който някога било училището.
Остават и непреместените гробове на хората, а надписите по надгробните паметници доказват, че още преди десетилетия там задружно са живеели хора от различни етноси...
Водите на язовира така и не достигат дворовете на хората, но от тях вече няма физически спомен. Остава обаче творчеството на Радичков, разказва приятелят Милан Миланов, историк.
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..
Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..