Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора варненска община с режим на тока, трета на ръба

| обновено на 17.01.22 в 10:48
Снимка: Алами/Ройтерс

В рамките на малко повече от седмица във втора варненска община въвеждат режим на тока. В трета го обмислят...

Причината навсякъде е една и съща - високите сметки за ток.

Засега режимът обхваща уличното осветление. Мярката е временна, но докога е трудно да се каже.

Режим на уличното осветление в нощните часове въведоха от 6 януари в Дългопол.

За Радио Варна тогава, кметът Георги Георгиев съобщи, че "за 2021 г. Община Дългопол е платила за улично осветление 120 хил. лв. при цена от 109 лв./MWh. След резкия скок в цената на енергоносителите, през декември 2021 г. средната цена на електрическата енергия е 429 лв./MWh", което е почти тройно увеличение (или с 320 лв. повече).

Сметките сочат, че спрямо сегашните цени на тока в община Дългопол ще платят прогнозно през 2022 г. около 472 хил. лв. само за уличното осветление.

Дори след приспадане на компенсацията получавана от държавата до 31 октомври, 2021 г., която е 100 лв./MWh, и продължаването ѝ до 31 декември на база реалните пазарни цени - 128.98 лв./MWh, остават недофинасирани около 252 хил. лв.
Подобно на всички малки общини в България обаче и Дългопол не разполага с финансов буфер, за да покрие разликата в цената дори само на уличното осветление.

И както всички общини, проблем с недофинансирането може да се появи освен за уличното осветление, но и за всички зависими от общинските бюджети социални дейности. В списъка влизат също издръжката на училища, детски градини и ясли, социални домове, общински болници и др., както и за електротранспорта в големите градове.

От Националното сдружение на общините в България (НСОБ) още в началото на януари поискаха компенсации от държавата в помощ на местните власти с аргумента, че трябва да се осигури непрекъсваемост на основните публични общински услуги.

Според закона за енергетиката, общините у нас сключват договори за доставка на ток по свободно договорени цени, мораториумът върху цените на тока, водата и парното не важи за тях, а само за битовите потребители.

В същото време, според ПМС на МС през зимните месеци небитовите потребители като общините ще бъдат компенсирани с не повече от 250 лв./MWh. Прогнозите, според правителството, са за спад в цените на енергоносителите през април, поради ниското потребление и натиска през износа.

За да се намерят пари за сметките за енергоносителите в общините, те "ще трябва да отрежат" парите за различни други дейности.

Понастоящем, в община Дългопол уличното осветление е ограничено във времевите пояси 17.30 - 21.00 ч. и 04.30 до 07.00 ч. Иначе казано, между 21 и 4.30 ч. на територията на всички 16 населени места там не свети нито една улична лампа.

Идентична е причината за въвеждането на режим на уличното осветление и в община Вълчи дол, където според официалните данни има 22 населени места. Сметките за електроенергия и там са скочили тройно в последните месеци.

"Общата стойност на платената фактура от Община Вълчи дол за разходвана електроенергия през месец ноември 2021 година е 58 384,47 лева, докато за месец октомври 2021 потреблението на ел. енергия е било на стойност 20 951,47 лева. Разликата между двете фактури е 37 433,00 лева. Направената прогнозна сметка за стойността на ел. енергията, която Община Вълчи дол ще заплати за 2022 година е в приблизителен размер от 700 хил. лв", пише в съобщението на общината.

В самия град Вълчи дол улично осветление ще има - през стълб, само между 17:30 и полунощ, както и сутрин от 5.30 до 7 ч. В селата на общината, ток по улиците няма да има между 21.30 ч. и 5.30 ч. нощем.

Сходна е ситуацията и в община Аврен, където от началото на годината също обмислят ограничаване на уличното осветление. Близо една трета от уличните лампи в Аврен са енергоспестяващи - 600 от 2 000. За година, увеличението на сметката за ток е над 100 %, каза за Радио Варна кметът Емануил Манолов.

През декември 2020 г. сметката за ток на община Аврен е била около 21 хил.лв, година по-късно, над 49 хил.лв. Държавната компенсация е 9 хил.лв., тоест недофинансирането е над 20 хил.лв, които общината трябва да поеме.

В община Варна увеличението на сметките за ток на електротранспорта, обхващащ малка част от градския транспорт, е повече от 2.7 пъти, а цената на метана за останалите превозни средства е два пъти по-висока. Справките сочат, че през ноември 2021 г., уличното осветление в третия по големина град в страната е 753 хил. лв. срещу 338 хил. лв. точно година по-рано.

Опасенията са, че икономиите и преразпределяне на парите от една общинска дейност в друга обаче няма да са достатъчни, ако цените на енергоносителите продължат да растат. А според Международната агенция по енергетика (МАЕ), светът е изправен пред години на скъпа енергия.
Освен местните власти, високите цени на енергоносителите са сериозни предизвикателства и пред бизнеса, където също се търсят опции за компенсации от страна на държавата.
Пакет от един милиард и половина е заделен в помощ на бизнеса и ЕРП-тата, за да се преодолее енергийната криза, каза в неделя пред БНР премиерът Кирил Петков.
Последният режим на тока в България е от зимата на 1992 г. По времето на социализма ограничаването на енергийното потребление почти беше обичайна практика.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..

публикувано на 16.02.25 в 13:55

Министерство на туризма създава карта на достъпа до важни туристически и културно-исторически обекти

Министерството на туризма инициира създаването на карта на важни, но недостъпни и труднодостъпни туристически и културно-исторически обекти. От ведомството ще настояват за финансиране на необходимите ремонти и подобрения, които ще улеснят достъпа на посетители и ще подпомогнат развитието на местния туризъм. От туристическото министерство ще работят..

публикувано на 16.02.25 в 12:54

Пътищата във Варна са проходими в зимни условия, няма затворени участъци

Слаб сняг вали във Варна и региона, пътищата са проходими при зимни условия. Проблеми с натрупването на повече сняг е имало на обръщачите на автобусите в квартал "Владислав Варненчик" и в квартал "Галата" в район "Аспарухово", но са изпратени на място фирмите за снегопочистване и автобусите излизат нормално-съобщи дежурния в община Варна...

публикувано на 16.02.25 в 11:40

30% активност в село Ягнило на частичните избори за кмет

30 процента е избирателната активност в село Ягнило, община Ветрино на частичните местни избори за кмет, които се провеждат днес. Гласуването протична нормално, каза за Радио Варна председателят на Общинската избирателна комисия във Ветрино Георги Андреев. В селото има една избирателна секция. Около 130 души имат право на глас. От тях до 11:30 са..

публикувано на 16.02.25 в 11:37

ЕС планира да ограничи вноса на някои храни

Европейският съюз планира да блокира вноса на определени хранителни продукти, изготвени по различни стандарти, в опит да защити фермерите си, повтаряйки реципрочната търговска политика на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация на в. "Файненшъл таймс". Следващата седмица Европейската комисия ще съгласува..

публикувано на 16.02.25 в 11:24

Катастрофа със загинали край Видин (обновена)

Четирима души са загинали, други са ранени при тежка катастрофа край Видин на разклона за град Дунавци, съобщава агенция БГНЕС, цитирана от БНР . На главен път Е79 са се удирили пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил с прикачено полуремарке със софийска регистрация, шофиран от 55-годишен..

публикувано на 16.02.25 в 11:16
Централен пазар Варна

Зеленчуците поевтиняват, а плодовете поскъпват на борсите у нас

Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните..

публикувано на 16.02.25 в 11:02