Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bosilegrad nderuan kujtimin e Levskit

Foto: glaspress.rs

Këtë vit përkujtimi i Apostullit Vasill Levski në Bosilegrad u mbajt në një mënyrë të pazakontë për shkak të situatës pandemike.

Qendra e Informacionit Kulturor Bosilegrad dhe Komiteti Civil i Krahinave Perëndimore mbajtën një takim në internet në të cilin kryetari i qendrës, Ivan Nikollov, mbajti një fjalim. Përshëndetjedrejtuan përfaqësuesi i Ambasadës Bullgare në Beograd Ivajllo Kashkanov dhe Kryetari i Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Vendit Prof. Ilija Gyxhenov. Bullgarë nga Kanadaja morën pjesë gjithashtu.

Mendimet dhe veprimet e Levskit duhet të bëhen pjesë e të menduarit, sjelljes dhe identitetit të bullgarit modern, por morali i tij i lartë është i paarritshëm as për pasuesit e tij më të zellshëm. Ne jemi të papajtueshëm me ata që duan të ndryshojnë vetëdijen, gjuhën, kulturën dhe historinë tonë bullgare me çdo kusht, tha Nikollov. Ne jemi të papajtueshëm ndaj shtypjes së lirisë së fjalës, të drejtave të njeriut dhe veçanërisht të drejtave të pakicave, demokracisë, lëvizjes së lirë të njerëzve, mallrave, ideve dhe kapitalit, shtoi ai.

Takimi në internet u regjistrua dhe u shpërnda në rrjetet sociale, njofton BGNES.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD