Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një numër rekord bullgarësh kanë kërkuar të votojnë jashtë vendit

Foto: Komisioni Qendror Zgjedhor

87 216 shtetas bullgarë kanë paraqitur aplikime paraprake deri më datën 9 mars, se kanë dëshirë të votojnë jashtë vendit. Në zgjedhjet e fundit parlamentare gjatë vitit 2017 aplikimet e paraqitura kanë qenë 45 071.

Në sajtin e Komisionit Qendror Zgjedhor vihet re, se më të shumta janë aplikimet në Turqi - 20 854. Aty do të mund të votohet në 35 seksione. 16 159 janë bullgarët të cilët kanë kërkuar të votojnë në Britaninë e Madhe, por si një vend jashtë Bashkimit Evropian në Mbretërinë e Bashkuar po kështu do të ketë deri më 35 seksione. Në Gjermani aplikimet e bëra janë 13 493. Vendet e tjera për nga numri i aplikimeve janë Spanja - 7743, Shtetet e Bashkuara - 5030, Italia - 2719, Austria - 2114, Holanda - 2025, Franca - 1949 dhe Greqia - 1941.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Turqia do të mbrojnë së bashku hapësirën e tyre ajrore

Një memorandum midis Bullgarisë dhe Turqisë për operacionet e sigurisë ndërkufitare të hapësirës ajrore u nënshkrua në Ankara nga ministrat e mbrojtjes Todor Tagarev dhe Yasar Güler. Dokumenti përcakton të drejtat, përgjegjësitë dhe detyrimet e palëve,..

botuar më 24-02-22 10.11.PD
Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD