Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Takim virtual i shkrimtarëve bullgarë jashtë shtetit

Foto: president.bg

Shkrimtarë dhe poetë bullgarë nga Ekuadori, Brazili, Argjentina, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara morën pjesë në një takim letrar virtual “Kombësia nuk bie atje ku jeton njohuria” organizuar me iniciativën e Nënpresidentes Ilijana Jotova. Në takim Presidenti Rumen Radev vuri në dukje se vendi ynë duhet të mbajë lidhje më të ngushta me bullgarët e denjë që ruajnë fjalën bullgare mijëra kilometra larg atdheut. “Bullgaria është kudo në botë ku ka një person që flet, mendon dhe ëndërron në bullgarisht”, theksoi Radev.

Pjesëmarrësit unanimisht mbështetën idenë e Nënpresidentes Jotova për të krijuar një Institut Kombëtar Kulturor Bullgar, qëllimi kryesor i të cilit të jetë zgjerimi i ndikimit kulturor të Bullgarisë në të gjithë botën.


Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë tregon për bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI

Ekspozita “Bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI” hapet sot, 1 mars në orën 15:30 në galerinë “Qershia e vjetër” në fshatin Razhdavica të rrethit të Kjustendilit. Fokusi është në të kaluarën dhe të tashmen e bullgarëve, të cilët..

botuar më 24-03-01 5.05.PD
Rene Karabash

Ka një interes të madh jashtë vendit për romanin "Burrnesha" të artistes bullgare Rene Karabash

Romani i Rene Karabash - "Burrnesha" korr suksese në Francë dhe Amerikë. Në fund të vitit 2023, përkthimi në frëngjisht i librit fitoi çmimin e përkthimit të Klubit Francez PEN. Përkthimi në anglisht, i bërë nga Izidora Angel, fitoi çmimin për..

botuar më 24-02-26 8.05.PD

Ekspozita multimediale për Sirak Skitnik e BNR-së po viziton Bratisllavën

Më 22 shkurt në Bratisllavë do të prezantohet ekspozita virtuale “Të pyesim Sirakun – 140 vjet nga lindja e Sirak Skitnik”. Ekspozita, një punë e profesorit të Akademisë Kombëtare të Arteve, Prof. Bojan Dobrev si dhe një ekip nga programi Hristo Botev,..

botuar më 24-02-22 7.20.PD