Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ndërtimi i një shkolle dhe ngritja e një monumenti mijëra kilometra larg atdheut - misioni është i mundur

Monumenti i vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi do të jetë një qendër bashkuese ndërkombëtare në qytetin spanjoll Malaga

Foto: asociacion-malaga-bulgaria.com

Më 5 prill, në prag të Fjetjes së Shën Metodi sllavo-bullgar kushtuar vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi, do të inaugurohet monumenti i parë bullgar në Mbretërinë e Spanjës. Ai u kushtohet vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi dhe është vendosur në një vend të veçantë - në zonën e parkut të qytetit të Malagës. Arsyeja e ngritjes së një monumenti të vëllezërve të Selanikut në Malaga është kremtimi i dy përvjetorëve - festimi i 1160 vjetëve nga krijimi përfundimtar i alfabetit të parë sllav - alfabetit glagolitik, si dhe kremtimi i 43 vjetëve nga shpallja e Vëllezërve të Shenjtë mbrojtës të Evropës nga Papa Gjon Pali II. (30 dhjetor 1980). Sipas Papës, dy apostujt sllavë janë një urë lidhëse midis Lindjes dhe Perëndimit, me një kontribut të jashtëzakonshëm si në rritjen kulturore të Kontinentit të Vjetër, ashtu edhe në edukimin e shumë brezave të evropianëve.

Për inaugurimin solemn të monumentit vijnë shumë të ftuar nga Spanja dhe Bullgaria dhe me këtë realizohet një ëndërr e vjetër e komunitetit bullgar atje, lidhur me mbajtjen e një festivali vjetor kushtuar kulturës bullgare në Malaga. Iniciativa për vendosjen e monumentit i përket shkollës bullgare të fundjavës "Rodina" (“Mëmëdheu”) dhe shoqatës "Malaga - Bullgaria", dhe së bashku me mbajtjen e ditëve kushtuar Bullgarisë, ata dëshirojnë që Malaga të zhvillohet si një qendër pansllave, ku të ketë një vend për bashkim dhe njohje mes popujve.

"Ideja lindi spontanisht vitin e kaluar, kur u diplomuan gjimnazistët e parë, që e kishin frekuentuar shkollën tonë të fundjavës që nga klasa e parë. Kur i dërguam, zbuluam se na mungon një vend ku të mund t’i dërgojmë nxënësit tanë të diplomuar" - thotë Radka Georgieva, drejtuese e shkollës së fundjavës "Rodina" - Malaga:

Radka Georgieva

“Ne, nga Shoqata “Malaga - Bullgaria” dhe shkolla “Rodina”, e ndërmorëm këtë iniciativë. Vendosëm kontakt me shoqatat e tjera në qytetin e Malaga, shkruam një peticion, mblodhëm nënshkrime, morëm leje nga Bashkia e Malagës dhe më pas hapëm një llogari donacionesh. Në vazhdim të disa muajsh i mblodhëm mjetet. Tani ideja dhe ëndrra jonë është bërë realitet. Në edicionin e dhjetë jubilar të festivalit "Ditët bullgare në Malaga", së bashku me një shoqatë spanjolle, tashmë mund të hapim këtë monument te vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi. Autori i tij është Julian Ivanov. Ai është babai i një fëmije dhe gruaja e tij është mësuese në shkollën bullgare. Ata jetojnë 30 km larg qytetit tonë. Çdo të shtunë, si shume prindër të tjerë, ata udhëtojnë që të munden fëmijët e tyre të ndjekin shkollën. Jemi shumë të lumtur që ky baba e bëri vetë monumentin me punë vullnetare dhe fondet që mblodhëm ishin në fakt për materialet për vendosjen e themeleve të monumentit."


Në të njëjtën kohë, në fillim të muajit prill, zhvillohet festivali "Ditët bullgare në Malaga", i organizuar nga shoqata bullgare dhe me ndihmën e bashkisë së Malagës. Ideja është që të ketë pjesëmarrës të ndryshëm në të - nga Bullgaria dhe shumë mysafirë nga Evropa. Shkolla “Rodina” prezantohet kryesisht në programin e koncerteve, është e organizuar një ekspozitë me piktura, janë ftuar edhe shkrimtarë bullgarë. "Të gjithë janë të mirëpritur në festivalin. Kemi edhe projektin "Kreativiteti pa kufij". Partneri ynë është qendra bullgaro-spanjolle "Estreja" nga qyteti i Burgasit" - thotë Radka Georgieva:

"Ky është një projekt interesant që përfshin fëmijët bullgarë dhe spanjollë. Ata shkruajnë ese për një temë të caktuar. Këtë vit ajo ishte "Qyteti im dhe deti". Më pas nxënësit tanë i përkthejnë këto ese përkatësisht në bullgarisht dhe spanjisht. Në fazën e dytë fëmijët bullgarë pikturojnë ilustrime mbi tekstet spanjolle dhe përkatësisht fëmijët spanjollë vizatojnë mbi esetë bullgare. Kështu këto ditë në Malaga bëhen një lloj takimi të kulturave të ndryshme. Këtë vit në programin e koncerteve marrin pjesë grupe bullgare nga Belgjika, si dhe grupe spanjolle. Kështu i prezantojmë traditat dhe trashëgiminë tonë bullgare, ndërsa mysafirët tanë bullgarë takohen me kulturën spanjolle.”


Foto: asociacion-malaga-bulgaria.com, glasnews.bg

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Universiteti Comenius i Bratislavës

Po bëhet gati një shekull nga fillimi i studimeve të gjuhës bullgare në Sllovaki

Interesi për studimin akademik të gjuhës bullgare në Sllovaki daton gati një shekull më parë. Në vitin 1919 u themelua Universiteti Comenius në Bratislavë. Dy vite më vonë u krijua Fakulteti Filozofik ku studiohen të gjitha degët humanitare. Aty, gjatë..

botuar më 24-05-18 9.00.PD

Një kuintet ndërkombëtar me Vasko Vasilev do të luajë në Kullën Eifel

Violinisti bullgar me famë botërore Vasko Vasilev dhe solistët nga Orkestra e Operës Mbretërore “Kovent Garden” do të mbajnë një koncert klasik akustik më 26 maj në sallën “Gustav Eiffel” të Kullës Eifel. Muzikantë nga 5 kombësi do të jenë së bashku në..

botuar më 24-05-17 3.12.MD
Doc. Natalija Njagollova

Doc. Natalija Njagollova nga Roma: Në Itali ka interes për të studiuar gjuhën bullgare

"La Sapienza" në Romë është një nga universitetet më të vjetra dhe më prestigjioze italiane, i themeluar në vitin 1303. Në ditët e sotme është universiteti më i madh në Evropë për nga numri i studentëve që studiojnë me kohë të plotë. Ashtu si në..

botuar më 24-05-14 7.20.PD