Orkestra “100 kaba gajdet” feston gjashtë dekada para publikut

Një legjendë lindi 60 vjet më parë. Atëherë për herë të parë një muzikë e padëgjuar jehoi mbi kreshtat e malit të Rodopeve. Tingëllimi i njëkohshëm i 100 gajdeve kaba “hodhi në erë” auditorin në Festivalin e Parë Folklorik Kombëtar "Rozhen", dhe..

botuar më 21-08-13 7.15.PD

Grafa dhe Mihaella Fileva me “Agjendën” verore

Një ditë e zbrazët në grafikë (agjendë), plazh veror, tinguj dallgësh, dashuri, vallëzim ... Autori i muzikës dhe tekstit, Vladimir Ampov - Grafa nuk është hera e parë që të kënaqet me ëndrra të tilla. Këtë herë ai e bën atë në një duet me..

botuar më 21-08-08 2.25.MD

Arti operistik përsëri gjen dekor të natyrshëm në mesë të natyrës së Bellogradçikut

Opera “Aida” nga Xhuzepe Verdi, “Karmen – Suitë” nga Zhorzh Bize, baleti “Liqeni i Mjellmave” nga Pjotër Iliç Çajkovski dhe “Bolero” nga Moris Ravell janë pjesë e programit të festivalit të sivjetshëm veror “Opera në majat” – Shkëmbinjtë e..

botuar më 21-08-08 9.45.PD

“Me këngët e Kiçka Savova” – një festë e vërtetë e folklorit bullgar

“Gjatë tërë vitit fshati Slladun të Bullgarisë Jugore është si një përrua e vogël, por në ditët e festivalit, vlon dhe tërbohet si një lum i madh me rrjedhje të plotë” – ky krahasim i saktë është i sekretares së vatrës së kulturës “Izgrev – 1928”..

botuar më 21-08-04 10.21.PD

Mirosllava Kacarova: “Temenuzhena” është një version i ri i vetes sime

Verë, ledhatim, “bosa nova” dhe vallëzim, melankoli të gërshetuar me një fllad detar....këto janë gjithë asociacione të cilat mund t’i bëjë njeriu derisa dëgjon “Temenuzhena” (Vjollce) - albumi i ri i Mirosllava Kacarovës. “Temenuzhena” është dhe një..

botuar më 21-08-02 7.10.PD

Jean-Baptiste Leclère për pasionet e tij bullgare

“U dashurova me Bullgarinë vite më parë - herën e parë që vizitova vendin tuaj”- rrëfen Jean-Baptiste Leclère. Perkusionisti i njohur jeton në Paris dhe si ekzekutues dhe pedagog shpesh udhëton nëpër botë për koncerte dhe për klasa të mjeshtërve. Një nga..

botuar më 21-07-30 10.25.PD

Interpretuesit e njohur bullgarë Miro dhe Nina Nikolina në një bashkëpunim mjaft interesant

Kënga “Çamçakëzët” është nga albumi i ri i Miros “Mirogled” (“Botëkuptimi”), i cili u promovua gjatë muajit mars dhe bashkon 13 tituj të rinj. Në këngë Miro ikën nga stili i tij karakteristik melodik. Në aranzhim janë përfshirë timbre, të..

botuar më 21-07-25 2.35.MD

Bullgaria bëhet për herë të parë mikpritëse e EXIT

Festivali muzikor EXIT në Serbi është një nga ngjarjet më të mëdha dhe më të vizituara muzikore në Evropë. Pas një ndërprerje prej një viti, për shkak të pandemisë botërore nga COVID-19, gjatë muajit korrik festivali u kthye në Serbi me 20 skena..

botuar më 21-07-25 8.45.PD

"Këtu pranë meje" – albumi i ri i këngëtares së re të muzikës pop Neli Petkova

"Këtu pranë meje" është balada e cila ia dha titullin albumit të ri të Neli Petkovës . Kënga tregon për dashurinë që të jep forcën për t’i fshirë dhimbjet nga e kaluara që të mund të ecësh përpara. Muzika është nga Spas Lazarov, Dejan Asenov..

botuar më 21-07-24 11.55.PD

Muzika në çati ose sesi mblidhen "vibracionet e shpërndara"

Që të dy janë bullgarë, që të dy kanë mësuar në Holandë, janë shokë dhe e adhurojnë xhazin. Këta janë Mihaill Ivanov - kontrabas dhe Aleksandër Llogozarov - kitarë. Prej viteve çdo një prej tyre ecën nëpër rrugën e vet personale muzikore. Mihaill..

botuar më 21-07-19 2.11.MD