Radka Aleksova: Unë kam përjetuar një gëzim jo tokësor në skenë

Radka Aleksova është një nga këngëtaret popullore më me stil, e dhuruar jo vetëm me zë, por dhe me një jetëgjatësi krijuese për t’u lakmuar. Ajo është në skenë më shumë se gjysmë shekulli, ka përjetuar çaste të shumta të një emocioni dhe të një..

botuar më 21-07-05 7.15.PD

Pllamena Mangova – 30 vjet në skenë

Para pak kohe në Sallën “Bëllgaria” Pllamena Mangova shënoi vjetorin e 30 nga dalja në skenë. Megjithëqë prej kohe jeton në Belgjikë pianistja e njohur bullgare shfrytëzon çdo mundësi për të takuar me publikun bullgar. Ideja e koncertit ishte i..

botuar më 21-06-30 7.15.PD
Ermilla Shfajcer dhe Srebrina Mineva

Një udhëtim muzikor nëpër Itali në qendër të Sofjes

Italia, romantike dhe e bukur - е tillë do të na paraqitet nga këngëtarja e operës Srebrina Mineva dhe pianistja Ermilla Shfajcer në koncertin e vet më 29 qershor në Muzeun e kryeqytetit “Boris Hristov”. Dhe për të mos fshehur asnjë nuancë..

botuar më 21-06-29 11.19.PD

Ollga Borisova: Përkulem përpara gjeniut krijues të popullit tonë

“E falënderoj Zotin për këtë peshqesh të madh - 60 vjetorin tim në skenë dhe 80 vjetorin tim jetik, të cilin e arrita - me shumë emocion tregon këngëtarja Ollga Borisova. - Jam e lumtur se gjatë gjithë jetës jam duke kënduar këngët tona të..

botuar më 21-06-28 1.38.MD

Kori i Fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare mori një çmim të lartë shtetëror

Presidenti Rumen Radev i dorëzoi pllakën “Shenjtor Kirill dhe Metodij” Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare (BNR). Çmimi është për kontributin e madh në zhvillimin dhe popullarizimin e artit dhe kulturës bullgare dhe në lidhje me..

botuar më 21-06-28 12.44.MD

Në Kopshtin e Borisit do të tingëllojë xhaz gjatë gjithë ditës

Festivali i parë për nga lloji i vet “Një ditë me xhaz” u jep skenë jo vetëm muzikantëve të afirmuar, por dhe xhazmenëve të cilët tani po hedhin hapat e tyre të parë. Në estradën verore në Kopshtin e Borisit në Sofje sot do të dalin instrumentistët nga..

botuar më 21-06-27 8.25.PD

Xhaz në park me "Solistët e Big Band-it të Radios Kombëtare Bullgare"

Jazz në natyrë në Kopshtin e Borisit - kjo ftesë joshëse dërgohet nga "Solistët e Big Band-it të Radios Kombëtare Bullgare". Sonte nga ora 19.00 në Arena Sofja, kombo formacioni Kolodrum Serdika do t’i dhurojë audiencës një festë të paharrueshme...

botuar më 21-06-25 5.00.PD

Një DJ me famë botërore do të gërshetojë para publikut në Varna muzikën folklorike bullgare me ritmet moderne elektronike

Më 25 qershor në Varna DJ-i me famë botërore Robert Nickson nga Holanda do të marrë pjesë në një projekt të veçantë muzikor. Ai do të kombinojë melodinë e muzikës tradicionale bullgare dhe ritmet moderne elektronike. Koncerti është organizuar..

botuar më 21-06-22 1.49.MD

No more – hiti i ri i këngëtares Poli Genova

Poli Genova , një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës pop bullgare, prezantoi këngën e saj më të re No more. Interpretuesja e hiteve “Në inat”, “Ditë të kripura”, If Love Was a Crime etj., e lidhim me vendin prestigjioz të katërt të cilën..

botuar më 21-06-21 10.16.PD

Kuarteti “Sllavej” – 30 vjet dritë, muzikë dhe dashuri

Kuarteti “Sllavej” feston 30 vjetorin e fillimit të vet - kohë, gjatë së cilës  ansambli konfirmoi famën botërore dhe sukseset e të kënduarit popullor bullgar të dhomës, një fenomen i vërtetë në këngët popullore polifonike. Historia..

botuar më 21-06-20 11.45.PD