Programi i ditës

“Vallëzo” me këngëtarët Grafa dhe Bellosllava

Në kulmin e verës Bellosllava dhe Grafa prezantuan duetin e tyre më të ri. Të dy këngëtarët e bënë këtë në koncertin e Grafa në Varna në mesin e korrikut. Pas suksesit të të dy këngëve të tyre në duet “Ëndërr” dhe “Po”, “Vallëzo” është..

botuar më 22-08-04 9.44.PD

Georgi Germanov: Kënga popullore është jeta ime – përderisa kam mundësi do të këndoj

Arti i këngëtarit dhe instrumentist origjinal bullgar Georgi Germanov është i njohur mirë, ndërsa këndimi i tij rrëmben zemrat e dëgjuesve me emocionin dhe ngrohtësinë. Ai lindi në qytetin bregdetar Obzor, rajonin e Burgasit, në një familje..

botuar më 22-08-03 7.15.PD
Mirosllava Kacarova

Plovdiv Jazz Fest do të zhvillohet për herë të parë gjatë verës

Nga data 3 deri më 5 gusht do të mbahet edicioni i parë veror i Plovdiv Jazz Fest. Disa nga pjesëmarrësit në program janë Mirosllava Kacarova, Bellosllava dhe braziliania Rosalia de Souza. Koncertet do të jenë në kinemanë verore “Orfeu” nga ora..

botuar më 22-08-03 6.05.PD

Veleka Cankova dhe “Udhëtimi i saj rreth botës”

“Dy sy të gëzuar – rreze të diellit, ndriçojnë gjithë tokën dhe sjellin dashurinë... Dy duar të buta...më përqafojnë... Dhe ëndrra ime bëhet realitet... Po nis një aventurë me një anije, udhëtimin e ëndërruar nëpër botë...” Ky është një fragment nga..

botuar më 22-07-28 2.32.MD

“Mesnata” – kënga e re e Diços

Kohët e fundit këngëtari në zë Diço incizoi këngën e tij më të re titulluar “Mesnata”. Këngëtari i njohur krijoi muzikën dhe aranzhimin së bashku me kitaristin Ivan Jordanov – Çeri. Për krijimin e tekstit ndaj tyre iu bashkua dhe Preja..

botuar më 22-07-26 12.12.MD

Grupi “Tangra” prezanton një version të ri të këngës “Dashuria pa të cilën nuk mund të jetojmë”

I formuar në vitet 70-të të shekullit të kaluar, grupi rrok “Tangra” kaloi nëpër faza dhe stile të ndryshme krijuese dhe për një periudhë të caktuar në përbërjen e tij përfshiheshin jo pak interpretues të njohur. Në vitin 2020, muzikantët njoftuan..

botuar më 22-07-25 1.08.MD

Fillojnë Ditët e Muzikës Klasike në Ballçik

Nga 23 deri më 30 korrik në pushimoren bregdetare Ballçik mbahet edicioni i 13-të i Ditëve të Muzikës Klasike. Veprimtaria organizohet nga Fondacioni “Akademia Klasike”   me mbështetjen e Bashkisë së qytetit Ballçik . Drejtori i festivalit Sava..

botuar më 22-07-23 9.05.PD

Vëllkana Stojanova – etalon i këndimit tradicional bullgar

Në vitin 2022 shënojmë përvjetorin e 100-të të lindjes së këngëtares së njohur popullore bullgare nga krahina e Trakisë Vëllkana Stojanova. Edhe që kur ishte gjallë ajo ishte një legjendë e vërtetë. Për të folkloristja Marija Kuteva shkroi:..

botuar më 22-07-20 7.15.PD
Viktoria Gllavçeva

Kënga "Flakadani" është fituese e "Melodisë së ujit"

Para disa ditësh në qytetin Hisarja u mbajt edicioni i parë i konkursit për këngët e reja bullgare "Melodia e ujit". Edicioni i parë i "Melodisë së ujit" mbështet krijimin e këngëve të reja bullgare Çmimin e parë e mori ekipi krijues i..

botuar më 22-07-18 3.30.MD

Dimitër Llavçev: Me tamburanë e shprehë shpirtin

Arti i instrumentistit të njohur Dimitër Llavçev dallohet për ndjeshmërinë e jashtëzakonshme, ndërsa tingëllimi i ëmbël i tamburasë së tij prek thellësi të panjohura shpirtërore. Emblematike është nofka e tij Mitko Llavçev – tamburaja e..

botuar më 22-07-17 12.35.MD