Programi i ditës

Bullgaria dhe Rumania do të ndërtojnë një urë të tretë mbi lumin Danub

Bullgaria dhe Rumania ranë dakord për një urë të tretë mbi lumin Danub. Objekti infrastrukturor do të ndërtohet në afërsi të Ruses - Giurgiu. Për këtë do të nënshkruhet një marrëveshje mes dy vendeve, për të cilën u dakordësuan zëvendëskryeministrat e të..

botuar më 22-09-26 7.21.MD

Bullgaria mbështet vazhdimin e operacionit Altea në Bosnje dhe Hercegovinë

"Ruajtja e stabilitetit në vendet e Ballkanit Perëndimor, së bashku me promovimin e perspektivës së tyre evropiane dhe orientimit euroatlantik, janë prioritet për Bullgarinë. Vendi ynë mbështet përpjekjet e autoriteteve të Bosnjë-Hercegovinës për..

botuar më 22-09-26 6.55.MD

Interesi i bullgarëve për të studiuar jashtë po kthehet

Këtë vit, interesi për marrjen e arsimit të lartë jashtë vendit është rritur me 21% krahasuar me vitin 2021, sipas të dhënave të projektit World Education, raportoi BNT. "Interesi për të studiuar jashtë vendit padyshim po kthehet pas pandemisë,..

botuar më 22-09-26 5.45.MD

Inspektorët shëndetësorë protestuan për rritjen e pagave

Punonjësit e Inspektimeve Shëndetësore Rajonale në të gjithë vendin kanë dalë sot në protestë për rritjen e pagave. Kërkesa e tyre mbështetet nga Konfederata e Sindikatave /KNSB/. Sindikata këmbëngul për rritjen e të ardhurave të paktën me masën e..

botuar më 22-09-26 4.30.MD
Prof. Sasho Penov

Bullgaria investon 0.7% të PBB-së në shkencë dhe inovacione

Në total, investimet në Bullgari për shkencë dhe inovacion janë 0,7% e PBB-së, ndërsa në BE niveli mesatar është 2,2% e PBB-së. Këtë e bëri të ditur ministri teknik i arsimit dhe shkencës, Sasho Penov, gjatë prezantimit në Sofje të “Programit të ri..

botuar më 22-09-26 3.29.MD
Varri i Eliezer Papo

Hebrenjtë nga e gjithë bota vijnë në pelegrinazh në Silistra

Hebrenjtë besimtarë nga e gjithë bota vizitojnë qytetin bullgarë buzë Danubit Silistra në ditët e Vitit të Ri hebre - Rosh Hashanah. Ata përkulen para varrit të një prej 12 rabinëve më të nderuar, Eliezer Papo. Këtë vit, festimi filloi më 25..

botuar më 22-09-26 3.25.MD

Një nënvariant i Omikronit me përhapje më të shpejtë është konfirmuar në Bullgari

Për herë të parë në Bullgari u konfirmua një nënvariant i Omikron BA.2.75 (nënvarianti i linjës BA.2), i njohur si Kentavër. Sipas ekspertëve, ky variant i virusit përhapet më shpejt. Ai përfaqëson 2.4% të të gjitha 82 mostrave klinike të Omikronit..

botuar më 22-09-26 2.43.MD
Rosica Mateva

Ata që kanë të drejtë vote janë të përafërt me numrin e popullsisë

Pak më shumë se 6.6 milionë qytetarë bullgarë kanë të drejta zgjedhore, pavarësisht se ku jetojnë në botë, tha për bTV Rosica Mateva, Nënkryetare dhe Zëdhënëse e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Numri i votuesve përafrohet me numrin e popullsisë..

botuar më 22-09-26 12.04.MD

Një person me Covid të konfirmuar vdiq gjatë 24 orëve të fundit

188 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 81 nga një ditë më parë. 66 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar kundër koronavirusit. 14.9 për qind e 1261 testeve të kryera ishin pozitive,..

botuar më 22-09-26 9.16.PD

Sipas ministrit bullgar të mbrojtjes, Rusia nuk do të shfrytëzojë armë bërthamore

Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen në mënyrë vendimtare nëse Rusia përdor armët bërthamore në Ukrainë, dhe pasojat për Federatën Ruse do të jenë katastrofike, tha Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan. Ai i tha NBC..

botuar më 22-09-26 9.04.PD