Programi i ditës

Parashikimi i motit për 3 tetorin

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i kthjellët, por pas mesnate vranësirat në veri të Bullgarisë do të fillojnë të shtohen. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 22-10-03 1.35.PD
Toma Bikov

GERB-SDS është sërish forca e parë, por komentet zgjedhore i lanë për më vonë

Partia GERB refuzoi të komentojë zyrtarisht rezultatet e votimit të parakohshëm natën e zgjedhjeve. Përfaqësuesit e partisë së Bojko Borisovit falënderuan votuesit për mbështetjen dhe vendin e parë në zgjedhjet parlamentare, por deklaruan se do të..

botuar më 22-10-03 12.14.PD
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” mbetet pa koment para rezultateve përfundimtare

“Bullgaria Demokratike” do të presë rezultatet përfundimtare të nesrëmen para se të komentojë zgjedhjet, ka shkruar në profilin e tij në Facebook, bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Megjithatë, ai shprehu keqardhjen se do të ketë një..

botuar më 22-10-03 12.02.PD

KQZ, rezultate të ndërmjetme: GERB-SDS janë të parat, pasuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Vëzrazhdane”

Pas 12,41% prej protokolleve të përpunuara në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), GERB-SDS fiton me 25,68%, “Ngritja Bullgare” dhe “Ka një popull të tillë” (ITN) gjithashtu hyjnë në Parlamentin e ri. Të dhënat e Komisionit Qendror të..

botuar më 22-10-02 11.49.MD
Mustafa Karadajë

DPS: Për të kapërcyer të gjitha krizat duhet kapërcyer së pari ajo politike

Votuesit bullgarë nuk i dhanë askujt pushtetin për të qeverisur në mënyrë njëpartiake. Qytetarët bullgarë dërguan një sinjal se politikanët në Bullgari duhet të bisedojnë me njëri-tjetrin dhe të kërkojnë një koalicion mes tyre për zgjidhjen e..

botuar më 22-10-02 11.19.MD
Kirll Petkov dhe Asen Vasilev

“Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk do të marrë pjesë në koalicion me GERB dhe DPS

U kemi premtuar votuesve tanë shumë qartë se nuk do të bëjmë koalicion me GERB-in dhe DPS-në dhe do ta përmbushim premtimin tonë, tha para gazetarëve bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin" dhe ish-kryeministër Kirill Petkov. Duke..

botuar më 22-10-02 11.00.MD
Kostadin Paskalev

Kostadin Paskalev, BSP: E majta po humb votat për shkak të liderëve të saj

Partia Socialiste Bullgare (BSP) po humb votues për shkak të sjelljes së kryesisë së partisë. Një mendim të tillë e ka shprehur Kostadin Paskalev – anëtar i këshillit kombëtar të BSP-së, para BNR-së, duke komentuar rezultatet e zgjedhjeve...

botuar më 22-10-02 10.31.MD
Stefan Janev

Partia “Ngritja bullgare” është e kënaqur me rezultatin zgjedhor

Nëse partia "Ngritja bullgare" hyn në parlamentin e ardhshëm, tema e rëndësishme për partinë do të jetë formimi i një qeverie të re – prej ekspertësh, ose një qeveri e unitetit kombëtar ose e shpëtimit kombëtar, e cila do ta çojë Bullgarinë përmes..

botuar më 22-10-02 10.20.MD

“Gallup” – numërimi paralel: GERB-SDS është përpara “Po e vazhdojmë ndryshimin” me 4%

Të dhënat nga regjistrimi paralel i agjencisë sociologjike “Gallup”, partner mediatik i BNR-së tregojnë si më poshtë: GERB-SDS : 23.5%, ose 63 mandate “Po e vazhdojmë ndryshimin” : 19.5%, ose 53 mandate DPS : 15.2%, ose 41 mandate..

botuar më 22-10-02 9.38.MD
Kostadin Kostadinov

Komentet e para politike pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve

Kryetari i partisë "Vëzrazhdane" Kostadin Kostadinov tha për BNR se pjesëmarrja e ulët në zgjedhje është një dënim për demokracinë bullgare, sepse 2/3 e votuesve nuk janë të interesuar për të ardhmen e Bullgarisë. Një pjesë e madhe e shoqërisë..

botuar më 22-10-02 9.24.MD