Marinella Petrova

Një bullgare është në krye të Bankës për Zhvillim të Këshillit të Evropës

Zëvendësministrja bullgare e Financave Marinella Petrova kryesoi Bankën për Zhvillim të Këshillit të Evropës. Mandati i saj është 3 vjeçar dhe fillon nga 18 dhjetori. Banka për Zhvillim e Këshillit të Evropës (CEB) është institucioni më i..

botuar më 20-12-12 10.39.PD

Heroi i harruar Efrem Çuçkov – kur Maqedonia është një kauzë dhe fat

Jeta e Efrem Çuçkovit (1870-1923), një nga heronjtë e shumtë të harruar në historinë bullgare, është si një film. Për të na tregon stërnipi i tij Javor Çuçkov. Ai u lidh me Radio Bullgarinë me rastin e 150 vjetorit të lindjes së stërgjyshit të tij, i cili..

botuar më 20-12-05 12.05.MD

Daniel Gahr – konsulli i ri i nderit i Bullgarisë në Gjermani

Megjithëse konsujt e nderit nuk janë pjesë e stafit të administratës diplomatike, që përfaqëson interesat e një shteti në territorin e një shteti tjetër, roli i tyre në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare nuk është fare i pakët. Sipas Ligjit të Shërbimit..

botuar më 20-12-02 6.15.PD

Najden Todorov: “Rezultati i mirë vjen vetëm kur talenti është i gërshetuar me disiplinë”

Drejtori i Filarmonisë së Sofjes Najden Todorov u kthye nga Stambolli, ku drejtoi një koncert të orkestrës së Filarmonisë “Borusan” me soliste violinistja virtuoze Midori. “Jam shumë i lumturuar nga kontakti im personal me Midorin dhe për këtë se ajo..

botuar më 20-11-30 12.09.MD

Cvetana Videva – kontesha e qeramikës bullgare

Para vitesh gjatë gërmimeve pranë kompleksit të tempujve nga eneoliti Dollnosllav në rrëzat e malit Rodopa, Cvetana Videva zbuloi enë prej qeramike që datojnë 6 mijëvjeçarë më parë. Sendet në duart e saj jo vetëm që ishin të bukura, por rrezatonin..

botuar më 20-11-27 6.15.PD
Prof. Aleksandër Çirkov

Vdiq kardiologu i njohur bullgar prof. Aleksandër Çirkov

Në moshën 82 vjeç vdiq prof. Aleksandër Çirkov, transmetoi BTA. Kjo ka ndodhur herët në mëngjes në një hotel në Varna. Profesori papritmas është ndier keq dhe megjithë përpjekjet e specialistëve ka vdekur. Në vitin 1966, Çirkov ka specializuar..

botuar më 20-11-24 1.16.MD

U nda nga jeta regjisori i zërit Dimitër Pallashev

Në moshë 80 vjeç sot vdiq kolegu ynë shumëvjeçar, regjisori i zërit në BNR Dimitër Pallashev , i cili ka punuar  edhe me ekipet e “Radio Bullgarisë” në gjuhë të huaja. Dimitër Pallashevi ishte një person i shquar  krijues, një nga themeluesit e..

botuar më 20-11-20 3.50.MD

Ivan Ivanov po punon shumë për t'i realizuar ëndrrat e tij në SHBA dhe në Bullgari

Zgjedhja e amerikanëve se kush të qëndrojë në krye të vendit sikur e zhvendosi, të paktën për pak, pandeminë e koronavirusit nga emisionet dhe programet e lajmeve botërore. Shumë shpejt çdo gjë do të qetësohet dhe pjesa më e madhe e njerëzve do të..

botuar më 20-11-18 7.10.PD

Bullgarët e rinj: Jona Lekova – arkitekte për nga shpirti

Mos ndalo të ëndërrosh por di se çdo ëndërr ka çmimin e vet. Këto fjalë u japin sigurim të rinjve të kërkojnë realizim të vet nëpër rrugët e panumërta dhe të panjohura të jetës. Ndër ta është edhe arkitektja e re Jona Lekova. Ajo fitoi bursën..

botuar më 20-11-04 12.11.MD

Kalin Vasilev ose si “një dallëndyshe e solli pranverën”

Shëndet përmes lëvizjes – kjo është kauza e iluministit të ri. Me përkushtimin dhe entuziazmin e tij ai tërhoqi pas vetes së tij mijëra ndjekës në të gjithë Bullgarinë. Çfarë dimë për të? Banuesi i qytetit Tërnovo i cili është 37 vjeç , e..

botuar më 20-11-02 3.48.MD