Katrin Canev zgjedh jetën bujqësore përpara një karriere në OKB

Dikur stërgjyshi i saj ka qenë kryebashkiak i fshatit Todorovo në rrethin e qytetit Pleven, sot trashëgimtarja kozmopolite e familjes dhe e fisit po e braktis karrierën e vet prestigjioze në OKB, që të mund të mbjellë dhe ajo aty farërat e veta. Katrin..

botuar më 21-03-30 6.05.PD

Martin Stefanov – ta shikosh jetën përmes Dritave të Veriut

Dy herë më shumë bullgarë jashtë shtetit deklaruan dëshirë të votojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill, në krahasim me votimin gjatë vitit 2017. Qendrat e votimit të hapura jashtë shtetit sivjet janë me 94 më shumë ose përgjithësisht..

botuar më 21-03-29 7.15.PD

Tatjana Llollova – Dielli në galaktikën e yjeve të teatrit bullgar

Teatri Satirik “Aleko Konstantinov” në Sofje sot hap dyer për yllin e vet të madh - Tatjana Llollova . Por, kësaj radhe publiku nuk do të dalë i ndriçuar nga mishërimet e paimitueshme të aktores së dashur, por i pikëlluar nga lamtumira e fundit me..

botuar më 21-03-26 1.08.MD
Tatjana llolova

Tatjana Llollova me çmimin “Ikar” për kontributin e jashtëzakonshëm në teatër

Aktorja e shkëlqyer e filmit, teatrit dhe televizionit Tatjana Llollova, e cila vdiq më 22 mars në moshën 87 vjeç, do të marrë pas vdekjes Çmimin “Ikar” për kontributin e jashtëzakonshëm në teatër. Bordi i Drejtorëve të Lidhjes së Artistëve që në..

botuar më 21-03-26 10.28.PD

Aktori Naum Shopov: Më shumë se kurrë duhet të kemi kujdes me njëri-tjetrin

Përveçse mbi sistemin shëndetësor, presioni i shkaktuar nga Covid-19 ka ndikim dhe mbi të gjitha sektorët e tjerë nëpër botë dhe tek ne. Akoma nuk mund të bëhet një pamje e plotë dhe vlerësim i pasojave nga masat kufizuese, të imponuara mbi punën e..

botuar më 21-03-24 7.15.PD

Maria Bakallova për rrugën e saj deri në “Borat”2, mesazhet dhe ëndrrat

Maria Bakallova – 24 vjeçe është aktorja e parë bullgare e nominuar për “Oskar”. Njohja vjen për rolin e saj të Tutar Sagdiev, vajza e një reporteri të imagjinuar kazak, në filmin komedi “Borat 2” të Sasha Baron Cohen. Disa orë pasi u bë e qartë..

botuar më 21-03-19 7.15.PD

Një britanik i pasionuar pas malit Rodopa tregon

Mijëra qytetarë britanikë kanë zgjedhur Bullgarinë për atdhe të tyre të dytë. Ata vijnë këtu për shkak të klimës së mirë, çmimeve të ulëta dhe jo në vend të fundit - për shkak të natyrës. Dhe as pandemia, as Brexiti janë në gjendje t’i privojnë nga..

botuar më 21-03-16 7.15.PD

Një grua bullgare u mëson fëmijëve në Francë të kujdesen dhe të duan natyrën

Qytet diellor në zemër të Francës, katedrale me kulla me majë dhe shtëpi të vogla për një familje me oborre të renditura, ky është qyteti Clermont Ferrand i cili pushton zemrën e një bullgareje dhe ajo jeton aty dhe jep mësim më shumë se 10 vjet...

botuar më 21-03-12 7.15.PD
Ivajllo Kallfin

Ivajllo Kallfin qëndroi në krye të Fondacionit Evropian Social dhe të Punës

Ivajllo Kallfin u zgjodh Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit Evropian për Përmirësimin e Kushteve të Jetesës dhe të Punës me seli në Dublin të Irlandës. Procedura e zgjedhjes vazhdoi më se një vit e gjysmë në konkurrim të 100 kandidatëve...

botuar më 21-03-10 10.50.PD

Regjisorja Maja Vitkova-Kosev për bamirësinë, artin dhe jetën mes tyre

Pa ndonjë rëndësi nëse festoni 8 marsin, nëse e lidhni me politikë, ideologji ose luftë për barazinë gjinore, data me siguri që ka hijeshinë dhe kontradiktën karakteristike femërore. Sot, ju tregojmë për një grua të re, e cila vet pohon se, nuk e..

botuar më 21-03-08 8.18.PD