Programi i ditës

"Do të fluturoj përsëri" – pilotja e parë femër e Afganistanit para Radios Kombëtare Bullgare për arratisjen e saj nga talebanët në Bullgari

Pilotja e parë femër e aviacionit civil në Afganistan quhet Mohadese Mirzaee dhe është vetëm 23 vjeç. Gjatë muajit shkurt të këtij viti Mohadese u bë pjesë e ekuipazhit të parë të fluturimit tërësisht femëror në vendin aziatik. Kjo ditë është një..

botuar më 21-12-21 7.15.PD
Nina Nankova

Nina Nankova: Bota nuk do të mbetet pa shkencëtarë

Në dy vitet e fundit, lidhur me kërkimin e ilaçeve kundër koronavirusit, bima Graptopetalum paraguayense ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve me vetitë e saj antimikrobike. Në pamje të parë, kjo është një bimë e zakonshme e familjes Crassulaceae, që..

botuar më 21-12-16 7.10.PD

Karikaturisti Ivajllo Cvetkov: Politika jonë është si një spektakël në kurriz të popullit

Karikatura është një koment satirik dhe laraman plotë ngjyra për atë që po ndodh përreth nesh, prandaj askush nuk mbetet indiferent. Rrjetet sociale janë një fushë e lirë për shfaqjen e mjeshtërve të karikaturave me ngjyra, ndërsa fluturimi i..

botuar më 21-12-12 12.25.MD

Si Raja investoi të gjitha kursimet e saj për të marrë pyllin e ëndërruar

Ajo është 36 vjeç. Pasi mbaroi Gjimnazin Kombëtar të Gjuhëve dhe Kulturave të Lashta në Sofje, vazhdoi arsimin në Niderlandë dhe në Britaninë e Madhe. Ajo jetoi në shumë vende të Evropës, dhe aktualisht punon në Organizatën Ndërkombëtare të Punës në..

botuar më 21-12-07 2.25.MD
Ivan Stançov

U nda nga jeta një diplomat i famshëm bullgar me shpirt fisnik

Në moshën 92 vjeçare në Britaninë e Madhe vdiq Ivan Stançov – një diplomat i shquar bullgar dhe ministër i punëve të jashtme i Bullgarisë (1994-1995).Sipas shembullit të gjyshit të tij, Dimitër Stançov, ambasador në Britaninë e Madhe (1908, 1922..

botuar më 21-11-25 11.08.PD

Ukrainasja Natalija Elis dhe parajsa e saj me kaktuse në fshatin bullgar Markovo

Bullgaria u bë një shtëpi të re për ukrainasen Natalija Elis para pesë vitesh. Nga qyteti bregdetar Odesa, në fshatin piktoresk Markovo, rajoni i qytetit Plovdiv (Bullgari Jugore), ajo mbërrin me bashkëshortin e saj, një qen, tri mace dhe 50 000..

botuar më 21-11-25 7.15.PD

Presidenti i ri i vjetër – Rumen Radev

Rumen Radev fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe do të mbetet në detyrë për akoma pesë vjet. Ai është Kreu i dytë i Shtetit, pas Georgi Përvanov (2002-2012), që fiton besimin e bullgarëve për të dytin mandat radhazi. “ Arsyeja..

botuar më 21-11-21 10.43.MD
Jonathan Middendorf

Nga Hanoveri deri në fshatin Nikollovo ose si Jonathan Middendorf zhvillon bujqësi organike në Bullgari

Ai është gjerman nga Hanoveri, por jeton në fshatin e zonës së Ruses -Nikollovo. Këtu ka krijuar familje, këtu rrit bimë dhe fidanë prej are, kurse vajrat e tij eterike mbi 20 lloje gëzojnë një interes të madh si tek ne, kështu dhe jashtë. Jonathan..

botuar më 21-11-18 7.15.PD
Foto: Facebook / Miq, ndihmoni! - Leo Kadeli

Leo Kadeli – shqiptari me shpirt bullgar është fituesi i fushatës së Radios Kombëtare Bullgare “Iluministi i vitit 2021”

“E mira fiton gjithmonë dhe nëse arrin të ndryshosh një person për mirë, atëherë ke arritur të ndryshosh të gjithë botën.” Kjo është filozofia jetike me të cilën po lëviz përpara fituesi i fushatës së Radios Kombëtare Bullgare “Iluministi i..

botuar më 21-11-02 12.17.MD

Georgi Millushev – një iluminist modern nga qyteti Smoljan

“Levski është një emenacion i shpirtit bullgar” shkroi Akad. Nikollaj Hajtov ,   ndërsa një bullgar atdhedashës e pa ëndrrën e tij dhjetëvjeçare të realizuar gjatë verës – Apostullin e krijuar prej duarve të tij. Ai është 94-vjeçari Georgi..

botuar më 21-11-01 2.42.MD