Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vanja Jordanova pikturon botë të ndryshme

7
Foto: arkivi personal

Vanja Jordanova është e re, e talentuar dhe i pëlqen të pikturojë botë të ndryshme. Një pjesë e vogël e tyre janë përfshirë në përmbledhjen e saj të parë me poezi "Vizatoj ëndrra", e cila u shfaq në vitin 2021. Së fundmi, në tregun bullgar doli dhe përmbledhja e saj e parë me tregime - "Qëndisje në zemër". Nëpërmjet tij duket, sikur me një "makine kohe", Vanja na transporton në kohët e Rilindjes për të rikrijuar magjinë e zanateve të vjetra bullgare, dashuritë dhe historitë e të parëve tanë. Vanja Jordanova është gjithashtu mësuese e spanjishtes në shkollën e mesme 157-të të studimeve të gjuhëve të huaja të Sofjes "César Vallejo", master në turizmin kulturor dhe një person që e do atdheun.

Interesi i saj për letërsinë është i hershëm që nga fëmijëria, por siç thotë vetë Vanja - "Nuk e imagjinoja kurrë që një ditë do të mund të depërtoja te kaq shumë njerëz me fjalët e mia". Komentet e para për librin e saj të ri "Qëndisje në zemër" janë më se inkurajuese. Frymëzimi për ta shkruajtur lindi dhjetë vjet më parë, kur Vanja studionte "Turizëm Kulturor" në Universitetin e Sofjes "Shën Kliment Ohridski”. Dëshira sa vjen e rritet pasi ajo kalon pak kohë në shtëpinë e vjetër të familjes së burrit të saj në afërsi të qytetit Elena. Vanja shkroi një pjesë të madhe të tregimeve të saj atje - në verandën e shtëpisë, në heshtjen dhe freskinë e Ballkanit.

“Mënyra e jetesës së njeriut modern është e ndryshme dhe gjithnjë e më e largët nga koha kur lulëzonin zanatet, por ndjenjat, emocionet, janë diçka që përjetojnë edhe të rinjtë modernë. Nuk është rastësi që titulli i koleksionit tim është "Qëndisje në zemër", sepse në këtë mënyrë përpiqem ta drejtoj lexuesit drejt dridhjeve të zemrës së personazheve. Dashuria është gjithmonë me ne, përjetohet në çdo shekull, por në kohën që po përshkruaj ishte e pamundur për disa klasa të caktuara. Për shembull, kam një histori për një vajzë të varfër që bie në dashuri me djalin e një pasaniku, por babai nuk lejon ata të "martohen". Të dy duhet të kalojnë shumë peripeci për të qenë bashkë, por shpeshherë kjo ka qenë e pamundur”.

Të rinjtë e sotëm janë të nxituar, duan që çdo gjë të ndodhë sot, këtu dhe tani dhe në këtë mënyrë humbet kënaqësia e arritjes së synimeve të tyre. Kjo është arsyeja pse Vanja Jordanova i bën apel botës moderne që të bëjë një pauzë...

“Le të ndalemi për një moment dhe të kërkojmë rrënjët tona. Kjo është ajo që jam përpjekur të bëj me shumë dashuri në librin tim. Ka edhe arsye për të qenë krenarë që jemi bullgarë, që jemi një komb i fortë dhe i pasur - me historinë tonë, me natyrën dhe traditat tona, me shpirtin tonë të fortë. Besoj se duke u kthyer në të kaluarën, kuptojmë më mirë se çfarë kemi pasur dhe çfarë mund të kemi”.

Duke ndjekur rrënjët e tyre, një ditë një pjesë e madhe e bullgarëve, të cilët sot janë të shpërndarë nëpër botë, do të gjejnë rrugën e kthimit - fizikisht dhe shpirtërisht dhe do të kthehen në atdheun e tyre - beson Vanja Jordanova. Si mësuese e spanjishtes, ajo përpiqet t'ua përcjellë filozofinë e saj studentëve të saj, të cilët shpesh pas diplomimit zgjedhin rrugët e botës, por me premtimin - të kthehen.

“Që në klasën e 11-të fillojnë të hulumtojnë mundësitë e universiteteve jashtë vendit, por një pjesë e madhe vendosin edhe të qëndrojnë, zgjedhin profesione që mund të ushtrojnë këtu. Gjërat janë të ndara 50 me 50.”

Vanja Jordanova sheh para në kohë dhe synon të botojë një roman vitin e ardhshëm, bazuar në përmbledhjen me tregime "Qëndisje në zemër", në të cilin, në sfondin e kontekstit historik bullgar të shekujve XVIII-XIX, ajo do të zbulojë historitë njerëzore dhe komoditetin e vatrës familjare të zakonshme bullgare.

Foto: Arkivi personal i Vanja Jordanova dhe Krasimir Martinov

Përgatiti në ship: Kostandina Bello


Më shumë nga rubrika

Foto: faqja në Facebook e M. Selimit

Milena Selimi e do Bullgarinë dhe përkthen shkrimtarin Georgi Gospodinov

Shkrimtarja, përkthyesja dhe figura publike shqiptare Milena Selimi, e cila nga qershori i vitit 2023 është përfaqësuese e bullgarëve në Komitetin për Pakicat Kombëtare në Republikën e Shqipërisë, rrjedh nga familja e një bullgareje dhe një shqiptari. Që..

botuar më 23-11-28 2.05.MD
Prof. Budin Mihov

Prof. Budin Mihov dhe librat e tij me famë botërore për biokiminë dhe mjekësinë

Mjekësia molekulare, kimia medicinale, biokimia, patologjia molekulare, farmakologjia molekulare - këto janë disa nga temat mbi të cilat Prof. Budin Mihov punon për 30 vjet. Vetë ai thotë se është një shkencëtar i nivelit botëror dhe vëllimi i veprave..

botuar më 23-11-27 5.25.MD
Shoqata Bullgare e Picajolëve

Mjeshtri më i mirë i picës klasike në botë është një bullgar 23-vjeçar nga qyteti Shumen

Kampioni botëror i picës ende nuk mund ta perceptojë atë që i ka ndodhur. Svetosllav Mitev është vetëm 23 vjeç, jeton në Shumen dhe deri pak kohësh punonte si shpërndarës i thjeshtë picash në një restorant vendas. Por jeta është plot të papritura,..

botuar më 23-11-22 7.30.PD