Programi i ditës

Bullgaria është sërish në fushatë zgjedhore, a do të ketë zgjidhje të krizës politike?

Për herë të katërt në më pak se një vit e gjysmë, bullgarët do votojnë me shpresën se me votën e tyre do të kontribuojnë për formimin e një qeverie të qëndrueshme. E megjithëse jemi vetëm në fillim të fushatës zgjedhore për votimin..

botuar më 22-09-02 1.03.MD
Godina e MPJ-së së Bullgarisë

Ministria e Jashtme dënoi deklaratat e kryeministrit shqiptar Edi Rama se Bullgaria ka bllokuar anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Ministria e Punëve të Jashtme i cilësoi si të papranueshme, të pahijshme dhe absolutisht antibullgare deklaratat e kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatë Forumit të Bledit më 29-30 gusht. Në një deklaratë zyrtare, Ministria e Jashtme e cilëson të rremë..

rinovuar më 22-08-31 5.57.MD

Ka ndërruar jetë arkitekti i perestrojkës Mihail Gorbaçov

Në moshën 91-vjeçare, vdiq udhëheqësi dhe reformatori i fundit i BRSS, Mihail Gorbaçov. Në vitin 1985, me ardhjen e tij në pushtet, Gorbaçovi filloi një valë reformash politike dhe ekonomike që synonin modernizimin, demokratizimin dhe hapjen e..

botuar më 22-08-31 9.24.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Po afron 1 shtatori, Serbia dhe Kosova ende po kërkojnë zgjidhje për mosmarrëveshjet e tyre Kërkimi për zgjidhjen e mosmarrëveshjes ndërmjet Serbisë dhe Kosovës vazhdon, duke prekur dhjetëra mijëra serbë të Kosovës, të cilët më 1..

botuar më 22-08-26 2.04.MD

Një hap i vogël por domethënës përpara shënojnë marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në kulmin e verës

Pa takime të veçanta të përfaqësuesve të Komisionit të Përbashkët Historik midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe pa një diskutim të rinovuar, befas u bë e qartë se pothuajse është arritur një marrëveshje për temën "e sëmurë"..

botuar më 22-08-25 3.03.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Bujar Osmani: Republika e Maqedonisë së Veriut duhet të ndryshojë kushtetutën nëse dëshiron të anëtarësohet në BE Republika e Maqedonisë së Veriut ka filluar negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por për të ecur përpara..

botuar më 22-08-19 2.00.MD
Cvetozar Tomov dhe Rosica Mateva

Bullgarët në 61 shtete do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Bashkatdhetarët tanë në 61 shtete do të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 2 tetor, njoftoi nënkryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Cvetozar Tomov në brifingun e parë të rregullt. Për këtë qëllim pritet të hapen 734..

botuar më 22-08-18 4.12.MD

Gjashtë lojtarë të sigurt në sezonin e ri politik

Njëzet e katër parti dhe shtatë koalicione do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 2 tetor. Edhe pse afati i regjistrimit përfundoj dje, forcat politike do të mund të bëjnë ndryshime deri më 27 gusht dhe kjo është..

botuar më 22-08-18 2.23.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia është një fuqi ushtarake rajonale Sipas raportit vjetor të sajtit ushtarak amerikan Global Firepower Serbia disponon forcën më të maаhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor. Sipas 50 kritereve ushtria serbe renditet e 61-ta në botë dhe..

botuar më 22-08-12 3.02.MD

Vera e nxehtë politike duket se do të jetë e gjatë

Një nga veçoritë me të cilat do të mbahen mend dy mandatet e Presidentit Rumen Radev është se ai është kreu i shtetit i cili emëroi më shumë kabinete teknike. Deri më sot, qeveria aktuale e njëqindtë në historinë politike bullgare është e katërta e..

botuar më 22-08-12 7.15.PD