Programi i ditës

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Stamboll Rusia dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje për drithërat Në orët e pasdites së 22 korrikut në Stamboll, Rusia dhe Ukraina pritet të nënshkruajnë marrëveshjen e propozuar nga OKB-ja për lirimin e eksportit të grurit nga portet..

botuar më 22-07-22 12.09.MD
Foto: Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Sarajevë

Ambasadori Valeri Jotov: Tregtia midis Bullgarisë dhe Bosnjë-Hercegovinës u rrit me 27%

Bullgaria është vendi i parë që njohu Bosnjën dhe Hercegovinën e pavarur dhe sovrane në fillim të vitit 1992. Marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve u vendosën në janar 1996 dhe dy muaj më vonë u hap Ambasada e Republikës së Bullgarisë në..

botuar më 22-07-19 2.15.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Nuk pushojnë protestat në Maqedoninë e Veriut Gjatë javës nuk pushuan protestat në Maqedoninë e Veriut kundër propozimit francez për fillimin e bisedimeve për aderimin e vendit me BE-në. Kulmi i protestave të kryesuara nga partitë..

botuar më 22-07-15 3.27.MD

Zgjedhje apo një kabinet ekspertësh – ku çon ngërçi politik?

Vendi pret që presidenti t’ia dorëzojë mandatin e dytë eksplorues për formimin e qeverisë formacionit të dytë politik në Kuvendin Popullor - partisë qeverisëse deri vitin e kaluar, tani në opozitë GERB dhe SDS. Mirëpo, lideri Bojko Borisov deklaroi..

botuar më 22-07-13 2.33.MD

Atanas Veliçkov: Propozimi i Këshillit Evropian është më i miri për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Pas një jave protestash rrugore në Shkup kundër propozimit francez për hapjen e negociatave për aderimin e Maqedonisë së Veriut me BE-në, interesante është pse pushtetarët në fqinjin tonë jugperëndimor vonojnë marrjen e vendimit mbi këtë çështje...

botuar më 22-07-12 2.03.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Protestat në Republikën e Maqedonisë Veriore tregojnë se çfarë i thoshte Bullgaria BE-së Në Shkup nuk po ndalen protestat, të shoqëruara me përleshje dhe lëndime, kundër propozim-kornizës franceze për fillimin e negociatave për..

botuar më 22-07-08 1.34.MD

Blihet vetëm ajo që kërkohet dhe vetëm ajo që ofrohet

Kreu i forcës kryesore opozitare GERB, Bojko Borisov, paralajmëroi se po u bëhet presion deputetëve për të munguar në sallë gjatë votimit të kabinetit të ri me mandatin e "Po e vazhdojmë ndryshimin". Qeveritarët ofrojnë jo vetëm "shuma kolosale",..

botuar më 22-07-06 3.30.MD
Ministria e Jashtme e Rusisë

Rusia nuk ka vendosur ende se si t’i përgjigjet dëbimit të 70 diplomatëve

Rusia ende nuk ka vendosur se si do t’i përgjigjet saktësisht dëbimit të 70 diplomatëve dhe punonjësve të misioneve diplomatike ruse në Bullgari. Kështu ka thënë për BNR Zëvendësdrejtori i Departamentit të Informacionit dhe Shtypit të Ministrisë..

botuar më 22-07-06 3.29.MD
Kirill Petkov dhe Asen Vasilev pas raundit të radhës të negociatave të dielën. Të paktën tani për tani, një qeveri e ardhshme me mandat të

Zgjedhjet e parakohshme – skenari i mundshëm për daljen nga kriza politike

Që të premten, menjëherë pasi kandidati për kryeministër i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev mori mandatin nga Presidenti, partia filloi negociatat për formimin e qeverisë së re në përbërjen aktuale të Legjislaturës së 47 të Kuvendit..

botuar më 22-07-04 2.37.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Demarshi francez drejt Maqedonisë së Veriut për negociatat me BE-në Në Madrid, në forumin e NATO-së, Presidenti francez Emmanuel Macron tha, se ka një zgjidhje kompromisi për kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut që..

botuar më 22-07-01 3.16.MD