Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Petër Stojçevi për herë të nëntë me radhë u bë fitues në maratonën e notimit në Ohër.
Foto: BGNES
Herën e 9-të me radhë Petër Stojçevi u bë fitues në maratonën e notimit në Ohër. Në trasenë 30-kilometrashe bullgari fitoi një avancim që në kilometrin e 15-të dhe deri në përfundimin e garës e ruajti këtë përparësi. Në vendin e dytë u radhit notari gjerman Aleksandër Studinski. Në vendin e tretë u klasifikua Damjan Blum nga Argjentina.

Tenisti i talentuar bullgar Grigor Dimitrov fitoi titullin e gjashtë në karrierën e vet të vrullshme. Në dyluftimin final të turneut të tenisit në qytetin spanjoll Irun, ai u imponua me rezultat 2 me 1 mbi spanjollin Serhi Gurieres Feroll. Një fakt interesant është, se për tenistin bullgar kjo ishte fitorja e 25-të nga 29 ndeshjet e luajtura nën udhëheqjen e trajnerit të ri Pitër Maknamara. Në sajë të këtij suksesi Grigor Dimitrovi fitoi 27 pika, që do të plotësojnë aktivin e tij në ranglistën botërore. Kështu ka mundësi, që tenisti bullgar të radhitet ndër 250 tenistët më të mirë në botë.

Ekipi femëror i basketbollit regjistroi fitoren e dytë në grupin e tretë kualifikues për Kampionatin Evropian gjatë vitit 2011. Kështu bullgaret ruajnë shanset e tyre të klasifikohen për kampionatin e Kontinentit të Vjetër. Pas ndeshjes së fundit, në të cilën basketbollistet bullgare u imponuan mbi Finlandën me rezultat 88 me 65 pika, ato u radhitën në vendin e tretë me dy fitore dhe me dy humbje.

Në një ndeshje miqësore futbollistike në Sankt Peterburg, skuadra përfaqësive e Bullgarisë humbi nga Rusia me 0 me 1. Kjo ishte kontrolli i fundit për futbollistët bullgarë para fillimit të kualifikimeve të kampionatit evropian në vitin 2012. Ndeshja e parë e skuadrës bullgare është më 3 shtator si mysafire e ekipit të Anglisë.

Kampioni “Liteks” fitoi Superkupën e Bullgarisë. Në një ndeshje rivalizuese “Liteks” mundi mbajtësin e kupës kombëtare “Beroe” nga Stara Zagora me 2 me 1.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Tenisti Grigor Dimitrov është gati të kthehet në TOP 20

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov kapërceu shtatë vende deri në 21, falë gjysmëfinales së tij në turneun e Serisë Masters në Indian Wells, ku ai mundi me sukses Daniil Medvedev dhe Hubert Hurkach para se të humbte nga kampioni i ardhshëm..

botuar më 21-10-18 3.51.MD
Borjana Kalejn

Borjana Kalejn me medalje të arta për lojën e saj me top dhe rreth në Rumani

Më 17 tetor Borjana Kalejn fitoi medalje të arta në finalet me top dhe rreth të Kupës Botërore të vargut Challenge në qytetin rumun Cluj. Bullgaria, e cila para kësaj zuri vendin e parë edhe në shumëgarësh, mori një rezultat prej 26,650 pikësh në..

botuar më 21-10-18 10.13.PD
Grigor Dimitrov

Për herë të parë Grigor Dimitrov do të luajë në gjysmëfinale në Indian Wells

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov vazhdon lojën e tij të mirë në turneun Masters në Indian Wells. Në një ndeshje nga çerekfinalet, bullgari tregoi shpirt luftarak dhe përsëri, pasi në raundin e 16 arriti të bëjë një kthesë në ndeshjen këtë..

botuar më 21-10-15 9.17.PD