Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Indeksi global i pasaportave, Bullgaria e 19 në botë

Foto: BGNES

Kompania Henley & Partners me seli në Londër botoi të dhënat e aktualizuara të indeksit të pasaportave, i cili pasqyron kufizimet dhe lehtësimet që i kanë shtetasit me pasaporta të ndryshme gjatë udhëtimit në botë.

Në të Bullgaria ndodhet në vendin e 19-të me mundësitë e saj për udhëtime pa viza në 169 shtete. Vitin e kaluar vendi ynë renditej në 20-in, bashkë me Rumaninë, me akses të lirë në 156 shtete. Në krye të kësaj renditjeje është Japonia, shtetasit e së cilës mund të vizitojnë vetëm me pasaportat e tyre 190 shtete. Në vend të dytë janë poseduesit e pasaportave të Koresë së Jugut dhe Singaporit, të cilat nuk kanë nevojë për vizë në 189 shtete.

Lideri i deritanishëm me mobilitet global më të madh Gjermania humbi dy pozicione dhe tani është në vend të tretë bashkë ne Francën, dhe shtetasit e tyre mund të hyjnë lirisht në 188 shtete. Në fund të renditjes janë Iraku dhe Afganistani, pasaportat e të cilëve sigurojnë mundësi për udhëtim në 30 shtete në botë.


Më shumë nga rubrika

Parlamenti Evropian anuloi dy peticione kundër centralit atomik Kozlloduj

Komisioni i Peticioneve pranë Parlamentin Evropian përfundoi kontrollimin e ndërtimit të depos së mbeturinave radioaktive pranë centralit atomik elektrik Kozlloduj. Vendimi është marrë pasi Komisioni Evropian shpalli se impianti po ndërtohet sipas..

botuar më 20-02-20 11.45.PD

Do të ketë 34 pika të reja për taksat rrugore nëpër kufijtë

34 vende suplementare të shitjes së hartave që do të tregojnë itinerarin e lëvizjes së automjetit në territorin e Bullgarisë, do të hapen nëpër pikët kufitare që të mund t'i lehtësojnë shoferët e automjeteve të rënda. Ato do të fillojnë të punojnë bashkë..

botuar më 20-02-20 11.07.PD
Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva

Marrëdhëniet Bullgari-Rusi janë të mira dhe pragmatike

Marrëdhëniet ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë janë të mira, tha Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Skandali për spiunim me diplomatët rusë nuk do të thotë se marrëdhëniet bullgaro-ruse nuk janë pragmatike dhe nuk i respektojnë interesat..

botuar më 20-02-19 7.17.MD