Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në fshatin Vojvodinovo pas sulmit kundër një ushtaraku

Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se nuk pret përleshje gjatë protestës së shpallur këtë mbrëmje në fshatin e Plovdivit Vojvodinovovo në Bullgarinë Jugore të rrethit të Plovdivit, ku pritet të përfshihen edhe ushtarakët. Tensioni në fshat u rrit pasi më 6 janar dy të rinj nga getoja e romëve rrahën rreshtorin e forcave speciale. Të rinjtë u ndaluan. Më vonë me këmbëngulje të banorëve të fshatit filloi një aksion për rrëzimin e godinave në mëhallën e paligjshme rome. Sipas fjalëve të Krakaçanovit situata në Vojvodino është e qetë, popullsia është e kënaqur për veprimet e organeve të rendit. Protestat organizohen si shenjë solidariteti me ushtarakun e rrahur.

Më shumë nga rubrika

Nuk ka të dhëna për shtetas të lënduar bullgarë gjatë shpërthimit në Bejrut

Nuk ka të dhëna për shtetas të lënduar bullgarë gjatë shpërthimit në kryeqytetin e Libanit Bejrut, bëri të ditur Ministria bullgare e Punëve të Jashtme. Shpërthimi në rajonin e portit ka qenë jo larg Ambasadës bullgare në Bejrut, por nuk ka..

rinovuar më 20-08-05 10.48.PD

Protestë antiqeveritare kundër konferencës së pushtetarëve nga GERB

Ditën e 28 të protestave antiqeveritare në Sofje për shkak të konferencës së partisë GERB në “Sofja Tehpark” organizata “Rrjet proteste” thirri një “kontra-konferencë masive për dorëheqje”. Në kryeqytet mbeten të bllokuara tri udhëkryqe..

botuar më 20-08-05 10.19.PD

Përsëri të shëruarit nga koronavirusi janë më shumë nga të infektuarit

255 janë rastet e reja të të infektuarve me koronavirus në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit nga 5 325 teste të bëra. Kjo është 4,79% e të testuarve, tregojnë të dhënat zyrtare të Portalit Unik Informativ. Numri total i të infektuarve që nga..

botuar më 20-08-05 9.23.PD