Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një konferencë vjetore e diplomatëve bullgarë jashtë vendit

Foto: BGNES

Në konferencën tradicionale vjetore të ambasadorëve në Sofje, përpara diplomatëve të Bullgarisë jashtë vendit, kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në pjesën më të madhe puna e tyre është e suksesshme dhe ata mund të krenohen me këtë. Borisovi shprehu një kënaqësi nga puna e ekipit në Bruksel, i cili mbron pozitat bullgare në Bashkimin Evropian, si dhe nga puna e misionit diplomatik në Londër, i cili i ka mbrojtur interesat e qytetarëve bullgarë në kushtet e Brekzitit. Sa i përket Traktatit të fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut kryeministri shënoi se ai ka dhënë një rezultat të mirë dhe bëri thirrje për një punë të fortë këmbëngulëse por tolerante mbi procesin jashtëzakonisht të rëndë për ndryshim të leximit të historisë në Shkup.


Më shumë nga rubrika

Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova

Temenuzhka Petkova: Vetëm qeveria është kompetente për projektet energjetike me Rusinë

Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova deklaroi se për projektet e përbashkëta energjetike me Rusinë është kompetente vetëm qeveria bullgare. Kështu ajo reagoi pasi dje doli informacioni për bisedën telefonike të Presidentit Rumen Radev me..

botuar më 20-02-19 2.28.MD

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Vreshtave dhe të Verës ndodhet për vizitë në Bullgari

Kryeministri Bojko Borisov u takua në Sofje me drejtorin e përgjithshëm të Organizatës Ndërkombëtare për Vreshtat dhe Verën Pau Roca. Të dy ata shqyrtuan mundësitë për bashkëpunim me qëllim popullarizimin jashtë shtetit  të traditave tona në vreshtari dhe..

botuar më 20-02-19 11.50.PD

Tani për tani në Bullgari nuk ka raste të regjistruara të koronavirusit

Deri tashti në Bullgari 23 persona që erdhën nga Azia u testuan për koronavirusin dhe rezultatet e tyre janë negative. Këtë e njoftoi ministri i shëndetësisë Kirill Ananiev në Parlament. Autoritetet në Bullgari ndërmarrin të gjitha masat për mospërhapjen e..

botuar më 20-02-19 10.30.PD