Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një konferencë vjetore e diplomatëve bullgarë jashtë vendit

Foto: BGNES

Në konferencën tradicionale vjetore të ambasadorëve në Sofje, përpara diplomatëve të Bullgarisë jashtë vendit, kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në pjesën më të madhe puna e tyre është e suksesshme dhe ata mund të krenohen me këtë. Borisovi shprehu një kënaqësi nga puna e ekipit në Bruksel, i cili mbron pozitat bullgare në Bashkimin Evropian, si dhe nga puna e misionit diplomatik në Londër, i cili i ka mbrojtur interesat e qytetarëve bullgarë në kushtet e Brekzitit. Sa i përket Traktatit të fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut kryeministri shënoi se ai ka dhënë një rezultat të mirë dhe bëri thirrje për një punë të fortë këmbëngulëse por tolerante mbi procesin jashtëzakonisht të rëndë për ndryshim të leximit të historisë në Shkup.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri thirr Këshillin e Sigurisë për shkak të koronavirusit

Në një mbledhje të jashtëzakonshme thirrur nga kryeministri Bojko Borisov, Këshilli i Sigurisë pranë Këshillit të Ministrave do të diskutojë çështje lidhura me përhapjen e virusit COVID-19. Në rendin e ditës do të jenë plotësimi i masave të ndërmarra kundër..

botuar më 20-02-24 1.13.MD

Presioni i migracionit drejt Bullgarisë është pakësuar

Në një takim në Sofje me Komisionaren Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson Kryeministri Bojko Borisov konstatoi se në krahasim me vitin 2019 ka pakësim të presionit të migracionit drejt Bullgarisë. Kjo u detyrohet si masave të ndërmarra në..

botuar më 20-02-24 12.54.MD
Nikos Anastasiadis

Vizitë zyrtare e presidentit të Qipros në Bullgari

Më 24 shkurt për një vizitë zyrtare në Bullgari mbërrin presidenti i Qipros Nikos Anastasiadis. Më 25 shkurt me homologun e tij bullgar Rumen Radev miku do të diskutojë mundësitë për konsolidimin e bashkëpunimit midis dy shteteve dhe pozitat e përbashkëta..

botuar më 20-02-24 11.57.PD