Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një konferencë vjetore e diplomatëve bullgarë jashtë vendit

Foto: BGNES

Në konferencën tradicionale vjetore të ambasadorëve në Sofje, përpara diplomatëve të Bullgarisë jashtë vendit, kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në pjesën më të madhe puna e tyre është e suksesshme dhe ata mund të krenohen me këtë. Borisovi shprehu një kënaqësi nga puna e ekipit në Bruksel, i cili mbron pozitat bullgare në Bashkimin Evropian, si dhe nga puna e misionit diplomatik në Londër, i cili i ka mbrojtur interesat e qytetarëve bullgarë në kushtet e Brekzitit. Sa i përket Traktatit të fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut kryeministri shënoi se ai ka dhënë një rezultat të mirë dhe bëri thirrje për një punë të fortë këmbëngulëse por tolerante mbi procesin jashtëzakonisht të rëndë për ndryshim të leximit të historisë në Shkup.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

Kryeministri shpalli si puç një postim në media

Kryeministri Bojko Borisov  mohoi të ketë prona dhe firma në territorin e kontestuar spanjoll Katalonia. Policia në Barcelonë  po saktëson nëse Borisovi merr pjesë në një skemë për “larje ndërkombëtare të parave të pista”, pohon botimi spanjoll “El..

botuar më 20-02-21 4.44.MD
Afaristi bullgar Vasill Bozhkov

Akuzuan Bullgarinë se është kundër fqinjësisë së mirë me Rusinë

Bullgaria është në epiqendrën e fushatës kundër Rusisë, deklaroi zëdhënësi i Shërbimeve ruse të Inteligjencës Sergej Ivanov. Sipas shërbimeve në fjalë SHBA-të komprometojnë politikanët dhe figurat publike, të cilët përkrahin marrëdhëniet e mira me..

botuar më 20-02-21 2.37.MD

Bojko Borisov: Janë duke shqyrtuar kandidaturën tonë për sallën e pritjes në eurozonë gjatë korrikut

Në Bruksel Kryeministri Bojko Borisov dhe zëvendëskryetari i Komisionit Evropian Valdis Domrovski kanë shqyrtuar aderimin e Bullgarisë në mekanizmin valutor ERM II. Në një deklaratë pas takimit Borisov vuri në dukje se kandidatura e Bullgarisë dhe..

botuar më 20-02-21 1.57.MD