Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një konferencë vjetore e diplomatëve bullgarë jashtë vendit

Foto: BGNES

Në konferencën tradicionale vjetore të ambasadorëve në Sofje, përpara diplomatëve të Bullgarisë jashtë vendit, kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në pjesën më të madhe puna e tyre është e suksesshme dhe ata mund të krenohen me këtë. Borisovi shprehu një kënaqësi nga puna e ekipit në Bruksel, i cili mbron pozitat bullgare në Bashkimin Evropian, si dhe nga puna e misionit diplomatik në Londër, i cili i ka mbrojtur interesat e qytetarëve bullgarë në kushtet e Brekzitit. Sa i përket Traktatit të fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut kryeministri shënoi se ai ka dhënë një rezultat të mirë dhe bëri thirrje për një punë të fortë këmbëngulëse por tolerante mbi procesin jashtëzakonisht të rëndë për ndryshim të leximit të historisë në Shkup.


Më shumë nga rubrika

Ministrja Zaharieva gjatë Këshillit të Punëve të Jashtme në Bruksel

Ministrja Zaharieva bëri thirrje për respektimin e embargos së armëve ndaj Sirisë

Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva e cilësoi si një hap shumë i mirë samitin për Libi në Berlin. Më e rëndësishmja është që të arrihet armëpushim i vërtetë, tha Zaharieva në Bruksel gjatë Këshillit të Bashkimit Evropian për punët e..

botuar më 20-01-21 9.48.PD

1/3 prej familjeve bullgare paguajnë vështirë llogaritë e tyre

Çdo një familje e tretë në Bullgari haset me vështirësi në pagimin e llogarive komunale. Për nga ky tregues Bullgaria është në vendin e parafundit në BE. Vetëm në Greqi 36 për qind e familjeve e kanë këtë problem. Përpara Bullgarisë janë Kroacia dhe..

botuar më 20-01-20 6.07.MD

Hapën Shkollën e rimëkëmbur Ushtarako-Ajrore në Dollna Mitropolija

Presidenti Rumen Radev dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov ishin të pranishëm në hapjen e Shkollës së rimëkëmbur Ushtarako-Ajrore “Georgi Benkovski” në Dollna Mitropolija (Bullgari Veriore). Ky është një akt moral për rimëkëmbjen e shpirtit..

botuar më 20-01-20 4.52.MD