Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman –dikur pikë orientimi e anijeve në det

Kepi Çirakman
Foto: arkiv

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman, i cili është simboli i qytetit detar Kavarna. Çirakman, në të cilin në lashtësi ka pasur shandan për orientimin e anijeve në det, sipas traditës çdo verë kthehet në skenën e një spektakli me fishekzjarrë. 

Në festën më 24 gusht (ditën e shtunë) nga ora 21 në Zonën Detare të Kavarnës janë ftuar muzikantët e grupit më të njohur bullgar të muzikës elektronike “Deep Zone Project”. Ngjarja është me hyrje të lirë.


Më shumë nga rubrika

Ministrja Temenuzhka Petkova

Bullgaria është pjesë e pandarë e korridorit të katërt evropian të gazit

Ne jemi pjesë e pandarë e Korridorit Jugor të gazit nëpërmjet interkonektorit Greqi-Bullgari. Korridori i katërt i gazit për Evropën është me rëndësi të madhe gjeostrategjike për diversifikimin e furnizimeve të gazit për vendin dhe për regjionin, tha..

botuar më 20-02-28 7.28.MD

Bullgaria nuk është e kërcënuar nga migrantët në kufirin turk

Bullgaria nuk është e kërcënuar nga migrantët në kufirin turk, tha Kryeministri Bojko Borisov pasi bisedoi në telefon me Presidentin turn Recep Erdoğan. Të dy do të takohen diten e hënë. Bullgaria vlerëson lartë kontributin e Turqisë për përballimin e..

botuar më 20-02-28 6.26.MD

Bullgaria është vendi me vdekshmëri më të lartë në botë

Bullgaria është vendi me vdekshmëri më të lartë në botë, tregojnë të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Koeficienti i vdekshmërisë është 15.4 për 1000 veta. Sipas Organizatës në fjalë shkaqet për këtë shkallë të lartë të mortalitetit në..

botuar më 20-02-28 4.53.MD