Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman –dikur pikë orientimi e anijeve në det

Kepi Çirakman
Foto: arkiv

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman, i cili është simboli i qytetit detar Kavarna. Çirakman, në të cilin në lashtësi ka pasur shandan për orientimin e anijeve në det, sipas traditës çdo verë kthehet në skenën e një spektakli me fishekzjarrë. 

Në festën më 24 gusht (ditën e shtunë) nga ora 21 në Zonën Detare të Kavarnës janë ftuar muzikantët e grupit më të njohur bullgar të muzikës elektronike “Deep Zone Project”. Ngjarja është me hyrje të lirë.


Më shumë nga rubrika

Testojnë për Covid-19 ekipet e Ndihmës Urgjente Mjekësore në Sofje

Filloi testimi për Covid-19 të ekipeve të Ndihmës Urgjente Mjekësore në qytetin e Sofjes dhe në Rrethin e Sofjes. Njerëzit me këtë profesion janë më të rrezikuar nga koronavirusi, sepse komunikojnë drejtpërsëdrejti me të sëmurët. Para disa ditësh 8..

botuar më 20-04-08 3.24.MD
Kryeministri Borisov

Kryeministrat e Bullgarisë dhe Italisë kanë folur për përhapjen e pandemisë Covid-19

Kryeministri Bojko Borisov ka diskutuar në telefon me homologun e tij italian Giuseppe Conte pandeminë Covid-19. Kryeministri bullgar ka shprehur përkrahje dhe solidaritet me Italinë, e cila është vendi më i prekur në Evropë. Dy kryeministrat kanë..

botuar më 20-04-08 3.12.MD

Mbledhja e trëndafilave do të jetë sfida e parë për bujqësinë

Ministrja e bujqësisë Desisllava Taneva u bëri thirrje prodhuesit bujqësorë të deklarojnë paraprakisht në Zyrat e Punësimit nevojat e tyre për punëtorë për mbledhjen e rendimentit. Ajo tha se mbledhja e trëndafilave gjatë muajit tjetër do të jetë..

botuar më 20-04-08 2.50.MD