Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këshilli Ekzekutiv i FMN-së bëri rekomandime që të hiqet kufiri i moshës për Kristalina Georgievën

Kristalina Georgieva
Foto: BTA

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) bëri të ditur se Këshilli i ri Ekzekutiv ka bërë rekomandime që të hiqet kufiri i moshës për postin e drejtorit të fondit. Shkaku për këtë është Kristalina Georgieva, e cila është e nominuar nga Bashkimi Evropian për postin dhe pritet miratimi i saj. Këshilli Ekzekutiv i FMN-së, i cili përbëhet prej 24 anëtarësh, rekomandoi që ndryshimi të miratohet nga Këshilli Drejtues i FMN-së, i cili nga ana e vet përfshin189 vendet anëtare të Fondit. Sipas rregullave aktuale të Fondit drejtorët duhet të jenë në moshën nën 65 vjeçe në momentin e marrjes së detyrës dhe të mos e zënë këtë post pasi mbushin 70 vjeçe. Georgieva, e cila mori leje si drejtoreshë ekzekutive e Bankës Botërore, mbushi 66 vjeç javën e kaluar.

Më shumë nga rubrika

Nënpresidenti: Së bashku - bullgarët në Bullgari dhe jashtë, do të arrijmë ndryshimin

Ilijana Jotova dekoroi fituesit e konkurseve për fëmijë dhe adoleshentë të Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit. “Deklarata se ata që jetojnë jashtë nuk janë të interesuar për Bullgarinë nuk është e vërtetë. Kontaktet me..

botuar më 21-07-29 7.31.MD
Krum Zarkov

ITN dhe socialistët janë unanim mbi reformën në drejtësi

“Ka një popull të tillë” (ITN) dhe “BSP për Bullgarinë” kanë një përkim të plotë të programeve të tyre në fushën e reformës gjyqësore. Kjo u konstatua në një takim midis dy formacioneve, pjesë e një serie bisedimesh në parlament që kërkojnë..

botuar më 21-07-29 6.43.MD
Kirill Petkov

Deljan Peevski nuk ka marrë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit si person fizik

Banka Bullgare e Zhvillimit po analizon lidhjet ekonomike në kreditë e dhëna prej saj për shkak të sanksionit të Deljan Peevski nën aktin global “Magnitski”. Kjo u njoftua nga Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov gjatë një seance në Parlament. Kur u..

botuar më 21-07-29 6.23.MD