Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Diplomatë të huaj themeluan një Klub të ambasadorëve që flasin në gjuhën bullgare

Foto: BGNES

Ambasadorët e 15 shteteve te ne themeluan një Klub të ambasadorëve që flasin në gjuhën bullgare. Qëllimi i klubit të ri është që t’i takojë diplomatët me përfaqësues të elitës kulturore, shoqërore dhe të biznesit në Bullgari. Themeluesit janë përfaqësuesit në Sofje të Polonisë, Republikës së Maqedonisë së Veriut, Sllovenisë, Azerbajxhanit, Malit të Zi, Sllovakisë, Hungarisë, Bosnjës e Hercegovinës, Serbisë, Ukrainës, Rumanisë, Moldavisë, Kazakistanit dhe Mongolisë. Pak më vonë do të përfshihet akoma një ambasador.

Më shumë nga rubrika

47 000 gra janë vaksinuar me dozën e parë të “AstraZeneca”

Gratë e vaksinuara me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit në vendin tonë numërojnë gati 47 mijë, ndërsa numri i përgjithshëm i atyre të imunizuar me preparatin e Oksfordit është rreth 238 000, bëri të ditur Ministria e..

botuar më 21-04-13 12.48.MD

Rritje e konsiderueshme e vdekshmërisë te ne

Epidemia e koronavirusit është një nga arsyet e rritjes së vdekshmërisë në vendin tonë. Në vitin e kaluar 124 mijë bullgarë kanë vdekur me një mesatare prej 108-110 mijë vetash për dhjetë vitet e fundit, tha për Nova TV Magdalena Kostova nga..

botuar më 21-04-13 11.55.PD

Të dyja dozat duhet të jenë prej një vaksine

“Nuk mund të injektohet dozë e dytë prej vaksinave të ndryshme kundër Covid-19, nuk ka studime klinike se kjo do të jetë efektive”, deklaroi për BNT doc. Mihaill Okolijski, përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Bullgarinë. Dje..

botuar më 21-04-13 10.49.PD