Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rezultatet zyrtare: fituesi në balotazhin e zgjedhjeve vendore është GERB

Foto: BGNES

Sipas të dhënave zyrtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve pas përpunimit të informacionit të ardhur nga të gjitha pikat e votimit, në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale të zhvilluar dje në Bullgari, partia në pushtet GERB ka fituar garën për kryetarë të bashkive në 9 qytete të mëdha, të cilat janë qendra të qarqeve, Partia Socialiste Bullgare ka fituar në 3, kurse kandidatë të pavarur – në 6.

Në të dyja raundet partia qeverisëse fitoi në 15 qendra të qarqeve me kandidatë të vet dhe në dy të tjerë (Kjustendill dhe Montana) me kandidatë të pavarur, të përkrahur nga GERB-i. Para katër vjetësh rezultati i tij ishte akoma më i mirë, sepse atëherë GERB-i fitoi në 21 qytete-qendra të qarqeve me kandidatë të vet.

Sivjet Partia Socialiste Bullgare arriti fitore në katër prej qyteteve të mëdha – Ruse, Pernik, Razgrad dhe Bllagoevgrad. Fituesja në kryeqytet është Jordanka Fandëkova (GERB) me 49.98% kundër Maja Manollova (kandidate e pavarur e përkrahur nga socialistët) me 45.13% të votave.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD