Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paralajmërimi i MPJ-së në lidhje me situatën në Izrael

Foto: arkiv

Për shkak të situatës së rrezikshme në Izrael Ministria e Punëve të Jashtme u rekomandon të gjithë shtetasve bullgarë që të mos udhëtojnë për në Izrael, kurse ata, të cilët tashmë janë atje, të mos vizitojnë Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor dhe territoret afër Gazës dhe Golanit.

Po të përdorin hotele në Izrael, turistët bullgarë më parë duhet të informohen se ku ndodhen strehimet më të afërta kundër bombave. Po të dëgjojnë tingujt e sirenave, ata menjëherë duhet të drejtohen tek strehimet, duke përdorur rrugën më e shkurtër. Në se në afërsi nuk ka strehim të posaçme, duhet të qëndrojnë pranë murit më të afërt, ku duhet të presin deri në largimin e rrezikut. Ambasada bullgare në Tel Aviv është mbyllur, por në rast të emergjencës shtetasit bullgarë mund të përdorin linjat telefonike të misionit tonë diplomatik atje.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 231

Spitalet ndalojnë pranimet e planifikuara mbi 120 raste të Covid-19 për 100 000 banorë Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kostadin Angellov nga 25 tetori spitalet në krahinat me sëmundshmëri mbi 120 veta për 100 mijë banorë pezullojnë..

botuar më 20-10-24 5.39.MD

U hoq karantina e kryeministrit

Inspektorati Shëndetësor i Sofjesnjoftoi se u hoq karantina e kryeministrit Bojko Borisov pas rezultateve negative të PCR teste dy ditë me radhë. Më herët u njoftua, se Inspektorati Shëndetësor i Sofjes e vuri nën karantinë kryeministrin..

rinovuar më 20-10-24 4.27.MD

Mjekët kritikuan pushtetin për shkak të masave jokonsekuente antiepidemike

Bashkimi i Mjekëve Bullgarë bëri thirrje për mbylljen e lokaleve të natës dhe të diskotekave si dhe për organizimin e veprimtarive sportive pa publikë aty ku nuk mund të sigurohet distanca e domosdoshme. Bashkimi kritikon pushtetarët se..

botuar më 20-10-24 3.12.MD