Plovdivi – Kryeqyteti Evropian i Kulturës 2019

Pianistë nga nëntë shtete me koncerte në disa qytete të Bullgarisë

Foto: plovdiv2019.eu

16 pianistë nga Gjermania, Italia, Rusia, Kanadaja, Koreja, Japonia, Sllovakia, Bullgaria dhe Filipinet do të japin katër koncerte në qytetet bullgare të cilat u konkurruan për kryeqytet evropian të kulturës – Plovdiv (16 nëntor), Sofja (18 nëntor), Veliko Tërnovo (21 nëntor) dhe Varna (23 nëntor). Në program i cili do të realizohet nën drejtimin e Grigor Palikarovit ka vepra të kompozitorëve Karll Orf (Carl Orff), Xhoakino Rosini (Gioachino Rossini), Karll Çerni (Carl Czerny), Rihard Vagher (Richard Wagner), Dariues Mijo (Darius Milhaud), Xhorxh Gershuin (George Gershwin) еtj.

Ditën e koncertit në qytetin Veliko Tërnovo pianistë të talentuar do të kenë mundësi të përfshihen në klasën e mjeshtërve të pianistit bullgar profesor Tomisllav Bajnov. Në mësim do të marrin pjesë edhe panistë me karrierë botëtore si Vinfrid Rompf (Winfried Rompf), Doroti Ujtengsu (Dorothy Uytengsu), Zhenja Ljubenova-Keler (Jenia Lubenova-Keller) dhe Sirma Veliçkova (Sirma Velichkova). Veprimtaria kulturore është pjesë e programit “Plovdivi – Kryeqytet Evropian i Kulturës 2019”


Më shumë nga rubrika

Premiera e shumëpritur e veprës “Të mjerët” në operën e Sofjes

Më 6 dhjetor në skenën e operës së Sofjes, për herë të parë tek ne do të prezantohet shfaqja muzikore “Të mjerët”. Historia emocionuese nga romani më i njohur i Viktor Hygoit është rikrijuar shumë herë në produkte teatrale, televizive dhe..

botuar më 19-12-06 10.07.PD

Projekti Next Step mbledh muzikantë të afirmuar bullgarë të xhazit

Mirosllav Turijski (piano) dhe Hristo Jocov (bateri) gjatë viteve kanë dëshmuar talentin e vet si këngëtarë dhe kompozitorë. I njohim prej një sërë projektesh /përfshi dhe të përbashkëta/, incizime të muzikës prej autori, pjesëmarrje në xhaz..

botuar më 19-12-04 1.03.MD

Simfonia e Parë nga Petko Stajnovi do të tingëllojë për herë të parë që prej gjysmë shekulli e këtej

Muzikantë të njohur nga Filarmonia e Sofjes si dhe talent të rinj nga Filarmonia “Pionier” sot do të mbajnë një koncert në Sallën “Bullgaria” nën moton “Sup më sup”. Prej disa vitesh të dy orkestrat realizojnë bashkë programe interesante. Kësaj..

botuar më 19-12-03 1.12.MD