Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti hesht për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri

Presidenti Rumen Radev
Foto: BTA

Presidenti Rumen Radev nuk ka thënë nëse dhe kur do të nënshkruajë dekretin për emërimin e Ivan Geshevit kryeprokuror të Bullgarisë. Të gjitha përgjigjet janë në Kushtetutë, tha Presidenti dhe premtoi se do ta zgjidhë kazusin brenda një afati të shkurtër. Nuk jam njeri i cili i zvarrit punët, shtoi Radev. Sa i përket zgjedhjes së diskutueshme të Kryeprokurorit Kryeministri Bojko Borisov komentoi se nuk ka hyrë në kurthin e opozitës për të propozuar kandidat të vet. E ndryshuam ligjin në mënyrë të tillë kështu qe prokurorët të zgjedhin prokurorin e tyre, ndërsa gjyqtarët të zgjedhin gjyqtarët.

Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

Bojko Borisov: Bullgaria doli nga vala e tretë e Covid-19

Bullgaria doli nga vala e tretë e koronavirusit. Kjo u njoftua nga Kryeministri i dorëhequr Bojko Borisov, duke iu referuar një studimi i Institutit “Robert Koch”. Ai vuri në dukje se ky rezultat i mirë në vendin tonë u arrit me masa shumë më..

botuar më 21-05-04 1.22.MD
Ikona çudibërëse e Shën Hyjlindëses

Të Martën e Ndritshme nderojmë Shën Hyjlindësen

Kisha Ortodokse shënon sot të Martën e Ndritshme. Në këtë ditë nderohet Nëna e Shenjtë e Zotit . Kjo është dita e dytë e Javës së Ndritshme në të cilën bekohen shenjtorët. Java quhet ashtu sepse pranohet, se Ringjallja e Krishtit sjell..

botuar më 21-05-04 12.10.MD

Korridoret e gjelbra të vaksinimit mund të zgjaten

Gati 274 000 doza të vaksinës Pfizer-BioNTech kundër Covid-19 u furnizuan në vend këtë mëngjes. Ky preparat, si dhe vaksina AstraZeneca, do të vendosen në korridoret e gjelbra të vaksinimit deri në 9 maj. Ministri i dorëhequr i Shëndetësisë..

botuar më 21-05-04 11.44.PD
/de/tourism/listight">