Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja dhe Shkupi do të kryesojnë bashkë Procesin e Berlinit

Foto: REUTERS

Gjatë vitit 2020 Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut për herë të parë do të kryesojnë bashkë Procesin e Berlinit për bashkëpunim me vendet e Ballkanit Perëndimor. Kryesia e përbashkët është rezultat i përpjekjeve të Sofjes dhe Shkupit për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve ballkanike. Për herë të parë në krye të iniciativës qëndron një vend kandidat për anëtarësi për më tepër në një vit kur Shkupi dhe Tirana shpresojnë të caktohet data për hapjen e negociatave me BE-në. Kulmi i kryesisë së përbashkët do të jetë Samiti muajin korrik në Sofje. Procesi i Berlinit u krijua në vitin 2014 me iniciativë të Gjermanisë për aktivizimin e përpjekjeve për integrim të Ballkanit Perëndimor në BE.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 401

Bullgaria është ndër vendet që kanë arritur marrëveshje për Covid - pasaportat Bullgaria është ndër 13 vendet - anëtare të BE-së, që arritën marrëveshje mbi 7 kritere, të cilat do të jenë të domosdoshme për aplikimin e certifikatave për të..

botuar më 21-04-12 6.00.MD

Në qoftë se nuk ka interes për vaksinën AstraZeneca, ajo do të tërhiqet nga tregu

Këshillat e ekspertëve në vend – prej imunologësh, virologësh, kardiologësh dhe specialistësh të tjerë, do të shprehin qëndrimin e tyre urgjent për vaksinimin me preparatin e AstraZeneca kundër Covid-19. Kjo u shpreh në një konferencë të..

botuar më 21-04-12 5.12.MD

Turizmi u bëri thirrje pushtetarëve për masa të qarta për shpëtimin e sektorit

Dhoma e Turizmit në Varna i bëri thirrje qeverisë të marrë masa urgjente për të shpëtuar sektorin e turizmit në prag të festave të Pashkëve. Sipas kryetarit të dhomës, Ilin Dimitrov, rreth 30 000 njerëz nga menaxhimi i turizmit duhet të vaksinohen..

botuar më 21-04-12 3.32.MD