Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rusë me statut diplomatik u kapën në spiunazh tek ne

Foto: Ambasada e Federatës Ruse

Prokuroria mblodhi dëshmi për zbulime të kryera në territorin e vendit nga dy shtetas rusë me imunitet diplomatik. Njeri prej tyre i akredituar në vendin tonë si sekretar i parë në degën konsullore të Ambasadës së Federatës Ruse në Sofje nga viti 2017 e deri tashti kërkonte informacion për mekanizmat e procesit zgjedhor në Bullgari. Nëpunësi i dytë i Përfaqësisë Tregtare të Rusisë, që nga tetori i vitit 2018 e deri tashti grumbullonte informacion në sferën e energjetikës dhe sigurisë energjetike, të cilën e paraqiste në dikasterin rus të zbulimit në Moskë.

Për shkak të imunitetit të tyre diplomatik proceset kundër dy shtetasve rusë u ndaluan, ndërsa kryeprokurori Ivan Geshev e lajmëroi ministren e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva për dëshmitë e mbledhura për veprimtarinë zbuluese kryer në territorin e vendit.

Ambasada e Rusisë në Bullgari nuk ka marrë informacion zyrtar për hetim kundër dy diplomatëve rusë për spiunazh. Këtë e deklaroi para Agjencisë TASS ambasadori i Rusisë në Bullgari, Shkëlqesia e Tij Anatolij Makarov.

Më shumë nga rubrika

Autoritetet bullgare i kundërvihen një marshi ekstremist

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) po ndjek gjendjen në vend për shkak të Marshit Llukov, që duhet të zhvillohet të shtunën në Sofje, tha Ministri i Punëve të Brendshme Mlladen Marinov. Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova ndaloi me..

botuar më 20-02-21 8.05.MD

Kisha Ortodokse Bullgare bojkotoi tubimin në Aman

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare nuk do të dërgojë përfaqësues të saj në Tubimin e kishave vendore ortodokse në Aman të Jordanisë. Kisha Ortodokse Bullgare përmbahet nga pjesëmarrja. Tubimi është i thirrur nga Patriku i Jerusalemit Theofil..

botuar më 20-02-21 6.54.MD
Emilijan Gebrev

Rusë të akuzuar për përpjekje për vrasje të një bullgari që ka pasur biznes të paligjshëm me armë

Prokuroria e Sofjes akuzoi tre shtetas rusë për përpjekje për vrasje të Emilijan Gebrevit, birin e tij Hristo dhe një person me inicialet V.T. Sergej Viktoroviç Pavllov, Sergej Vjaçesllavoviç Fedotov dhe Georgi Gorshkov kanë vepruar në periudhën 28..

botuar më 20-02-21 6.10.MD