Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

Njerëz të njohur nuk gjetën vend në organin drejtues të Partisë Socialiste Bullgare

Zëri i opozitës së brendshme në Partinë Socialiste Bullgare do të dëgjohet më pak pasi socialistë të afirmuar nuk gjetën vend në Këshillin Kombëtar të partisë. Kjo u bë e qartë gjatë kongresit të 50 të partisë, në të cilin u shpallën rezultatet e..

botuar më 20-09-27 3.04.MD
Arman Babikjan

Protestuesit nuk dëshirojnë dialog me shtetin

“Nuk dëshirojmë dialog me pushtetarët” tha për BNR Anton Babikjan nga “Trioja Helmuese” në lidhje me thirrjen e kryetares së Grupit Parlamentar të partisë GERB Daniella Daritkova që protestuesit të hyjnë në dialog me qeveritarët. Sipas Babikjanit..

botuar më 20-09-27 2.47.MD
Daniella Daritkova

Daniella Daritkova: “Dorëheqja nuk është zgjidhja”

“Nuk mendoj se do të kontribuojmë me diçka në se do të japim dorëheqje. Kjo sepse nga ne pritet të garantojmë daljen normale nga kriza muajit e ardhshëm.” Këtë e tha për BNR Daniella Daritkova kryetare e Grupit Parlamentar të partisë GERB. Vendi ka..

botuar më 20-09-27 2.39.MD