Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria refuzoi organizimin e Kampionatit Botëror të Hokejit për të rinj

Foto: EPA/BGNES

Federata Bullgare e Hokejit në Akull njoftoi, se nuk do të organizojë Kampionatin Botëror të Hokejit për të rinj deri në 18 vjeç në divizionin e dytë të grupit B, i cili duhet të zhvillohej nga 23 deri më 29 mars në Sofje. Nga federata pranuan rekomandimet e Shtabit të Krizës formuar për koronavirusin pranë Këshillit të Ministrave. Ai rekomandoi të hiqen të gjitha veprimtaritë publike në të mbyllur në të cilat mund të mblidhen shumë njerëz. Fillimisht kampionati duhet të zhvillohej në Tjanxhin të Kinës, por u transferua pikërisht për shkak të rrezikut të koronavirusit. Pasi bëri propozim Bullgaria u afirmua si organizatore nga federata ndërkombëtare. Në kampionat përveç ekipeve të Bullgarisë dhe të Kinës, duhej të merreshin pjesë edhe skuadrat e Australisë, Kroacisë, Niderlandës dhe Spanjës.

Më shumë nga rubrika

UEFA kërkon përfundimin e kampionatit bullgar të futbollit

Bullgaria mund të humbë mundësinë për të marrë pjesë në turnetë evropiane gjatë 2021-ës, në se kompeticioni i ligës së parë nuk përfundon. Këtë e shkroi UEFA në sqarimin e dërguar deri tek 55 shtetet anëtare. Jemi të bindur se futbolli mund të..

botuar më 20-04-03 5.21.MD

Skuadra e futbollit Levski kërkon tifozë për pjesëmarrje në e-football

Më 11 prill Klubi i futbollit “Levski” bashkë ne ESL – një nga kompanitë më të mëdha për sporte elektronike në botë, fillon e-turneun e parë në Bullgari për të përcaktuar lojtarët më të mirë në FIFA20ndër tifozët e klubit. Dy fituesit zyrtarisht..

botuar më 20-04-02 12.54.MD

Qyteti malor Bansko mori flamurin e Botërorit të Skive për të rinj

Flamuri – simboli zyrtar i Kampionatit Botëror të Skive disiplina alpine për të rinj në mars të vitit 2021 në Bansko u soll në qytet nga drejtori i garës dhe i Kupës Botërore Viktor Giçev. Flamuri u dorëzua në Narvik të Norvegjisë, organizator të..

botuar më 20-04-02 11.06.PD