Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zgjaten masat e jashtëzakonshme deri më 12 prill

Vencisllav Mutafçijski
Foto: BGNES

243 janë rastet e COVID-19 në Bullgari, njoftoi shefi i Shtabit Kombëtar gjeneral Vencisllav Mutafçijski në raportin mëngjesor më 26 mars. Shtabi rekomandon që masat kufizuese të zgjaten deri më 12 prill. Krahas kësaj duhet të hiqet caktimi i vendeve nga të cilat njerëzit që vijnë të vihen nën karantinë. Nën karantinë duhet të vihet secili që mbërrin nga jashtë. Karantina 14 ditore do të jetë në fuqi edhe për të huajit të cilët dëshirojnë të vizitojnë Bullgarinë. Ata duhet të caktojnë se ku do të kalojnë periudhën e karantinës. Do të lehtësojmë vetëm mundësinë për vizita të firmave për mbledhjen e detyrimeve, tha gjeneral Mutafçijski.

Që nga 26 mars bullgarët që hyjnë në Rumani vihen nën karantinë 14 ditore. Kjo masë nuk është në fuqi për shoferët e kamionëve. Të gjithë bullgarët që hyjnë në Greqi duhet të kenë dokument në gjuhën greke se punojnë në vend ose kanë pronë aty. Kërkesa nuk është për shoferët e kamionëve të mëdhenj. Turqia nuk lejon që në territorin e saj të hyjnë shtetas të huaj me vetura.

Më shumë nga rubrika

COVID-19 në Bullgari: Dita 25

Qeveria kërkon zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe 1 muaj Qeveria propozon që gjendja e jashtëzakonshme të vazhdojë deri më 13 maj. Vendimi duhet të miratohet nga Kuvendi Popullor. Bullgaria po përdor të gjitha resurset e saj në..

botuar më 20-04-01 9.02.MD
Test PCR për COVID-19

Kryeministri bullgar kërkoi nga SHBA teste PCR për COVID-19

Kryeministri Bojko Borisov zhvilloi bisedë telefonike me Sekretarin shtetëror të SHBA-së Mike Pompeo. Të dy kanë diskutuar masat, të cila Bullgaria dhe SHBA-ja po imponojnë për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në bisedë është bërë e qartë se..

botuar më 20-04-01 8.30.MD

Softuer izraelit mund t’i ndjekë bullgarët me COVID-19

Një kompani izraelite i ka propozuar qeverisë bullgare një platformë online për përpunimin e të dhënave. Softueri ndjek të infektuarit me koronavirus, kontaktet e tyre dhe në se ato respektojnë kushtet e karantinës . Brenda periudhës së testimit do të..

botuar më 20-04-01 8.20.MD