Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Opera e Sofjes fton publikun në shfaqje online

Foto: operasofia.bg

Opera e Sofjes do të prezantojë tri shfaqje online. Ditën e premte më 27 mars, nga ora 17.00, orë lokale, fillon Bajaderka (La Bayadère) nga Ludwig Minkus. Incizimi i shfaqjes është nga 18 janari i këtij viti. Ditën e shtune, më 28 mars, në orën 17.00, orë lokale, fillon opera “Il trovatore” nga Giuseppe Verdi. Incizimi është nga viti 2019. Ditën e diele më 29 mars nga ora 16.00, prapë orë lokale, prezantohet një shfaqje tjetër të kompozitorit Verdi “Nabucco”. Incizimi është nga shfaqja në “skenën nën qiellin” para Katedrales “Shën Aleksandër Nevski” në Sofje, realizuar në vitin 2016.


Më shumë nga rubrika

Teatri operistik i Sofjes transmeton shfaqjet online

Teatri operistik i Sofjes prezanton shfaqjet “Giselle”, “Don Kishoti” dhe “Atila” brenda javës së vet të katërt online. Të premten, 3 prill në orën 17.00 fillon “Giselle” me muzikën e kompozitorit Adolphe Adam. Yjet e “Bolshoi Teater” –..

botuar më 20-04-01 6.16.MD

Pavell Mitkov bën thirrje “Pikturo kundër virusit”

Pandemia e koronavirusit të ri e ndryshon mënyrën tonë të jetesës – nevojitet që të qëndrojmë në shtëpi dhe të kufizojmë kontaktet tona sociale. Në këtë kohë të gjitha mediat transmetojnë lajme shqetësuese, të cilat kanë efekt negativ mbi gjendjen..

botuar më 20-03-30 11.13.PD

Teatri “Sofja” shënon 27 marsin me shfaqje online

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Teatrit – 27 Marsit, Teatër “Sofja” do t’u bëjë dhuratë publikut të vet. Një video e shfaqjes së 100-të të fundit të pjesës “Notre-Dame de Paris” të shkrimtarit Victor Hugo do të prezantohet online në kanalin YouTube të..

botuar më 20-03-27 12.21.MD