Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koronavirusi mbylli parlamentin bullgar

Foto: BGNES

Për shkak të pandemisë së koronavirusit parlamenti bullgar ndërpreu seancat e rregullta. Deputetët do të mblidhen vetëm në lidhje me legjislacionin e lidhur me gjendjen e jashtëzakonshme vendosur në vend dhe për votimin e ndryshimeve të ngutshme normative. Vendimit iu kundërshtua ashpër vetëm Partia Socialiste Bullgare në opozitë dhe iu përkrah nga të gjithë partitë e tjera – në pushtet dhe në opozitë. Kontrolli parlamentar do të realizohet vetëm në formë shkrimi. Në përputhje me rregulloren parlamentare Kuvendi Popullor mund të thirrjet për mbledhje në çdo kohë nga kryetari – me iniciativë të tij, me kërkesë të 1/5 të përfaqësuesve popullor ose të minimum 48 deputetëve, me kërkesë të presidentit ose të Këshillit të Ministrave.

Më shumë nga rubrika

COVID-19 në Bullgari: Dita 25

Qeveria kërkon zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe 1 muaj Qeveria propozon që gjendja e jashtëzakonshme të vazhdojë deri më 13 maj. Vendimi duhet të miratohet nga Kuvendi Popullor. Bullgaria po përdor të gjitha resurset e saj në..

botuar më 20-04-01 9.02.MD
Test PCR për COVID-19

Kryeministri bullgar kërkoi nga SHBA teste PCR për COVID-19

Kryeministri Bojko Borisov zhvilloi bisedë telefonike me Sekretarin shtetëror të SHBA-së Mike Pompeo. Të dy kanë diskutuar masat, të cila Bullgaria dhe SHBA-ja po imponojnë për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në bisedë është bërë e qartë se..

botuar më 20-04-01 8.30.MD

Softuer izraelit mund t’i ndjekë bullgarët me COVID-19

Një kompani izraelite i ka propozuar qeverisë bullgare një platformë online për përpunimin e të dhënave. Softueri ndjek të infektuarit me koronavirus, kontaktet e tyre dhe në se ato respektojnë kushtet e karantinës . Brenda periudhës së testimit do të..

botuar më 20-04-01 8.20.MD