Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Hungaria insistojnë për koordinim më të mire të korridoreve të transportit

Ekaterina Zaharieva dhe Peter Sijjarto
Foto: BGNES-arkiv

Ka nevojë për vendim të Këshillit të BE-së sa i përket rekomandimit të Komisionit Evropian për sigurimin e korridoreve të shpejta të transitit për mallrat më të rëndësishme. Këtë e tha Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva në brifing bashkë me Ministrin e punëve të jashtme dhe tregtisë të Hungarisë Peter Szijjarto pas takimit të tyre në Sofje të organizuar me iniciativë të palës hungareze.

Sipas Zaharievës si shtet kufitar i Bashkimit Evropian Bullgaria i ka ndier sfidat e sigurimit të korridoreve të shpejta të transitit. Shteti ynë së bashku me Turqinë bën përpjekje që të sigurojë lëvizjen e mallrave dhe të mos ketë bllokime të në rrugët nga Turqia për në BE dhe anasjelltas.

Szijjarto nënvizoi se ka nevojë për koordinim më të mirë ndërmjet vendeve për zgjidhjen e problemit me radhët e mëdha të kamionëve në pikat e kontrollit kufitar


Më shumë nga rubrika

Do të shënojmë online Orën e Tokës

Në situatën e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit sonte (28 mars) nisma ekologjike “Ora e Tokës” do të zhvillohet në internet. Nga organizata joqeveritare WWF Bullgaria u bëjnë thirrje bullgarëve, të cilët dëshirojnë të marrin..

botuar më 20-03-28 11.34.PD
Shefja e FMN-së Kristalina Georgieva

Kristalina Georgieva: 81 shtete kanë kërkuar ndihmë nga FMN-ja për shkak të COVID-19

Ekonomia botërore mund të shkojë drejt recesionit më të rëndë në krahasim me atë të vitit 2009. Këtë e tha drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar bullgarja Kristalina Georgieva. Prognozat e Fondit tregojnë se rimëkëmbja mund të pritet gjatë vitit..

botuar më 20-03-28 10.54.PD

Njerëzit e konfirmuar me COVID-19 në Bullgari tashmë janë 313, 4 janë të vdekurit

Rastet e regjistruara të koronavirusit në Bullgari në orën 8.00 më 28 mars janë 313 . Këtë e njoftoi shefi i Shtabit operativ për kundërvënien e COVID-19 prof. Vencisllav Mutafçijski. Ratste e reja për 24 orët e fundit është 37. Të infektuarit në..

botuar më 20-03-28 10.03.PD