Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Popullsia e Bullgarisë po ulet dhe po plaket

Foto: arkiv

Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar Statistikor në fund të vitit 2019 popullsia e Bullgarisë ishte 6 951 482 veta. Nga numri i përgjithshëm burrat ishin 48.5 për qind, ndërsa gratë – 51.5 për qind. Në krahasim me vitin 2018 popullsia u ul me 0.7 për qind. Në fund të vitit 2019 kuota e fëmijëve deri në 15 vjeç ishte 14.4 për qind dhe nuk shënoi ndryshim në krahasim me vitin 2018.


Më shumë nga rubrika

Më shumë se 90 000 janë pacientët tashmë të regjistruar zyrtarisht me Covid-19

5643 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend gjatë ditës. 13.6 për qind e 41 613 testeve të kryera u rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 86.99 për qind e të infektuarve nuk ishin të vaksinuar. Pacientët aktivë të..

botuar më 21-10-28 10.16.PD
 Bojan Petrov

Dy ekspozita fotografike dhe një film për alpinistin e madh Bojan Petrov

Dy ekspozita fotografike do t’i paraprijnë premierës në Sofje të filmit “Unë jam këtu përsëri” për alpinistin e madh bullgar Bojan Petrov. Ekspozitat do të përfshijnë pamje të përzgjedhura filmike dhe fotografi nga arkivi personal i Bojan Petrov,..

botuar më 21-10-28 6.00.PD

Parashikimi i motit për 28 tetorin

Mëngjesin e së enjtes do të ketë mjegulla në afërsi të rezervuarëve dhe në lugina. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 3° në disa vende të Bullgarisë Perëndimore, deri në rreth 9° - në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës moti do të jetë me..

botuar më 21-10-27 8.05.MD