Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Testojnë të gjithë stafin e qendrës së mjekësisë urgjente në Vidin

Spitali "Shën E Premtja" në Vidin
Foto: Radio Vidin

Për analiza për Covid-19 në Sofje janë dërguar kampionët e marrë nga personeli i qendrës së mjekësisë urgjente në spitalin “Shën E Premtja” të qytetit Vidin (Bullgari Veriore).

Inspektorati Rajonal i Shëndetësisë e bëri të ditur këtë pasi u bë e qartë se një nga mjekët e qendrës urgjente është infektuar me koronavirus. 

Administrata rajonale e qytetit Vidin saktësoi se rastet e konfirmuara të të sëmurëve me koronavirus në qytet janë 23, 15 prej të cilave janë të nëpunësve mjekësorë. 


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD