Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Transportuesit bullgarë janë çliruar përkohshëm nga disa prej kërkesave të KE-së

Foto: Reuters

Komisioni Evropian (KE) bëri të ditur se e çliron përkohshëm Bullgarinë nga një pjesë e kufizimeve për transportuesit.

Vendimi është në përgjigje të kërkesës së vendit tonë për të marrë mundësi për më shumë zhdërvjelltësi sa i përket kohës së ngasjes së automjeteve, afateve të pushimit dhe pushimit gjatë procesit të punës, që të mund të transportohen mallrat në kushtet e epidemisë. Me vendimin e vet Komisioni i lejon shoferët e kamionëve dhe maunave të punojnë përkohshëm nja 11 orë në ditë.

Deri në pesë orë e gjysmë rritet afati maksimal i ngasjes së automjetit, pas së cilës duhet të ketë një pushim prej 45 minutash.

Lejohet gjithashtu që shoferi të përdorë pushimin e tij javor në automjet, në rast se ai disponon kushtet e domosdoshme për të fjetur.

Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut është për një vizitë jozyrtare në Sofje

Me një fluturim direkt nga Parisi deri në Sofje mbërriti te ne Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani për t’u takuar me Ministren bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, transmetoi BTA. Pritet që të dy të..

botuar më 21-02-24 6.33.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 354

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill..

botuar më 21-02-24 6.00.MD

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës...

botuar më 21-02-24 4.02.MD