Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më 1 qershor plazhet do të jenë gati për turistët

Foto: BGNES

Më 1 qershor plazhet do të jenë gati dhe shpresojmë që atëherë do të fillojë edhe stina turistike. Këtë e tha ministrja e turizmit Nikolina Angellkova. Kapaciteti i objekteve mund të zvogëlohet nga 30 deri në 50 për qind për shkak të distancës së rritur midis tavolinave, çadrave dhe karrigeve. Ministrja Angellkova shpjegoi se do të hartohet një listë e plazheve dhe kushteve sipas të cilave ato do të frekuentohen.

Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD