Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Shtesë nga 25 euro për pensionistët gjatë periudhës së pandemisë

Pensionistët do të marrin shtesë nga 50 leva çdo muaj përderisa zgjatet pandemia. Pas kësaj pensionet do të indeksohen. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov para banorëve të fshatit Lesidren rajoni i qytetit Loveç. “Mendojmë edhe për ju, por nuk..

botuar më 20-09-28 3.57.MD

Kontrollime të aksesit në sajtet për njerëz me aftësi të kufizuara

Agjencia Shtetërore “Administrim Elektronik” do të kontrollojë a janë të përshtatura sajtet e institucioneve publike me nevojat e njerëzve me aftësi të kufizuara. Kontrollimi do të përfshijë 215 sajte të bankave, spitaleve, bashkive etj. Sipas direktivës..

botuar më 20-09-28 3.36.MD

5% më pak kandidatë për studime jashtë shtetit

Presim që këtë vit nga 5000 deri në 5500 bullgarë ta vazhdojnë arsimin e tyre të lartë jashtë, në përputhje me rregullat e universiteteve dhe të shteteve përkatëse, ku janë regjistruar. Shumica e shteteve dhe universiteteve perëndimore..

botuar më 20-09-28 1.58.MD