Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Treg romak në kështjellën Seksaginta Prista në qytetin Ruse

Produkte të llojllojshme – bulmetra, verëra, stoli, etj.,   ofrojnë mjeshtër dhe zanatçinj në Tregun Romak, i cili vitin e radhë u hap në kështjellën Seksaginta Prista në qytetin Ruse. Legjionarë nga Kohorta e Parë e Trakëve do të demonstrojnë..

botuar më 20-09-26 12.27.MD

Dy protesta para Pallatit të Gjykatës shoqërojnë zgjedhjen e anëtarit të ri të Këshillit të Lartë Gjyqësor

Dy protesta paralele zhvillohen para godinës së Pallatit të Gjykatës – njeri i lëvizjes BOEC dhe tjetri i organizatës rinore të “Bullgarisë Demokratike”. Arsyeja është zgjedhja e Evgeni Ivanovit anëtar i Këshillit të Lartë Gjyqësor. Protestuesit..

botuar më 20-09-26 12.04.MD
Krasimir Vëllçev

Nxënësit nuk do të dalin më në pushime të gripit

“Nxënësit nuk do të dalin më në   pushime të gripit dhe në rast domosdoshmërie do të mësojnë nga distanca”. Këtë e tha ministri i arsimit Krasimir Vëllçev para Nova TV. Përsa i përket koronavirusit ai tha se realizohet skenari negativ dhe situata..

botuar më 20-09-26 11.37.PD