Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Trafiku në pikëkalimin “Kullata – Promahon” është normal

Udhëtuesit që më 15 qershor ishin detyruar të presin në radha kilometrike, sot janë të territorin e Greqisë

Tashmë nuk ka radha prej automjeteve të lehta për kalimin e kufirit nga Bullgaria në drejtim të Greqisë në PKK “Kullata”. Situata u normalizua pasi autoritetet greke lehtësuan regjimin e kalimit të shtetasve të BE-së.

Ata që vijnë në Greqi nga vendet e tjera evropiane tashmë nuk kalojnë kontroll 100%, bullgarët kalojnë vetëm me letërnjoftimet e veta. Radhat e automjeteve u zhdukën për dy orë pas lehtësimit të masave të kontrollit.

Shtetasit e vendeve të treta kalojnë pikëkalimet më ngadalë, sepse deklarojnë vendin, ku do të akomodohen në Greqi. Ata kalojnë gjithashtu testime për koronavirus.

Rreshti i maunave tani është 6 kilometra i gjatë.  


Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD